5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia

5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia

5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia
Artur Nyk
10.06.2017 08:09, aktualizacja: 26.07.2022 18:28

Dostałem niedawno prośbę z eduweb.pl, by napisać kilka prostych porad, które pomogą lepiej fotografować. Wbrew pozorom, nie jest łatwo rzucić kilkoma uniwersalnymi radami. Ale wypiłem parę kaw, pogłówkowałem i oto, co mi wyszło:

  1. Bokeh na zdjęciu można poprawić albo nawet stworzyć samemu

W tym przypadku nie podobała mi się górna część zdjęcia, była zbyt ciemna. Przysłoniłem więc obiektyw dłonią w taki sposób, aby część dłoni weszła w kadr, co dało piękny efekt bokeh, rozjaśniło górną część zdjęcia i poprawiło kompozycję. Kolorystycznie również dłoń pasowała do wnętrza samochodu. Dobierając przedmioty o różnym kształcie, kolorze i przezroczystości, możesz w bardzo łatwy sposób wpływać na efekt końcowy zdjęcia. Najlepszy efekt będzie przy całkowicie otwartej przysłonie, bo wtedy przedmiot umieszczony przed samym obiektywem będzie najbardziej nieostry.

Obraz
© www.arturnyk.pl
  1. Filtr polaryzacyjny służy nie tylko do przyciemniania nieba i zdejmowania odblasków

Za jego pomocą możesz znakomicie regulować kontrast. Te dwa poniższe zdjęcia są zrobione w tych samych warunkach oświetleniowych, z użyciem różnych ustawień filtra polaryzacyjnego. Wykorzystaj filtr polaryzujący do budowania efektu przestrzenności na zdjęciu.

Obraz
© www.arturnyk.pl
Obraz
© www.arturnyk.pl
  1. Nie bój się eksperymentować z fotografowaniem pod światło

Te dwa zdjęcia powstały w tym samym miejscu i czasie, stanąłem na torach i zrobiłem zdjęcia na obie strony. Jedno zrobione jest pod światło, drugie zgodnie z kierunkiem padania światła. Zobacz, jak kompletnie różne są efekty i naucz się to wykorzystywać do swoich celów.

Obraz
Obraz
  1. Fotografując chromowane przedmioty, nigdy nie kieruj lamp bezpośrednio na nie

Zamiast tego użyj dużych ekranów, które będą odbijać się w chromowanych powierzchniach, a świeć bezpośrednio na ekrany. Pamiętaj, że chrom jest jak lustro. Nie możesz oświetlić powierzchni lustra, a jedynie to, co się w nim odbija.

Obraz
© www.arturnyk.pl
  1. Miękkie światło w studio to nie tylko softbox

Znacznie bardziej miękkie światło uzyskasz, używając zwykłej czaszy i świecąc na dużą białą ścianę. Na tym zdjęciu użyłem tylko jednej lampy ustawionej na prawo od modelek i białych ekranów od strony aparatu oraz po lewej stronie.

Obraz
© www.arturnyk.pl

Jeśli te rady ci się spodobały i uznasz, że jest to przydatne, to będę bardzo wdzięczny za udostępnienie linka do tego postu innym znajomym, którym też się to może przydać.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)