50 lat zachwytu. Zobacz niesamowity dokument o fotografowaniu Ziemi z kosmosu

The Blue Marble © NASA
The Blue Marble © NASA
Olga Drenda

17.12.2012 12:17, aktual.: 26.07.2022 20:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astronauci, którzy patrzą na Ziemię z kosmosu, powszechnie odczuwają tzw. the overview effect - wrażenie niesamowitego zachwytu planetą i życiem. Przez 20 minut możesz doznać go i Ty.

W 1948 roku angielski uczony Fred Hoyle stwierdził, że „kiedy zrobimy zdjęcie Ziemi widocznej z odległości, powstanie nowa myśl, potężniejsza niż wszystkie inne”. W kosmosie fotografujemy i filmujemy już 50 lat. Od czterdziestu lat wiemy, że Ziemia z odległości 29 tysięcy kilometrów wygląda jak niebieska kulka do gry (stąd nazwa najpopularniejszej fotografii Ziemi, „Blue Marble”, wykonanej przez załogę Apollo 17).

O tym, jak to jest, kiedy patrzy się na naszą planetę z przestrzeni kosmicznej, opowiadają astronauci w niesamowitym, bardzo inspirującym, dwudziestominutowym filmie. Dokument nosi nazwę „Overview”, co nawiązuje do uczucia powszechnie odczuwanego przez astronautów podczas podróży kosmicznych. Widok Błękitnej Planety z daleka sprawia, że czują jednocześnie wielki zachwyt wszechświatem, zadziwienie i troskę o życie na Ziemi.

[solr id="fotoblogia-pl-62727" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1921,filmowy-przeglad-zdjec-roku-2012" _mphoto="tornado-north-dakota-dob-f46987c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2456[/block]

Teraz „the overview effect” możemy na chwilę doświadczyć sami. Dokument gromadzi fragmenty filmów, zdjęcia i time-lapse'y, zarejestrowane w kosmosie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)