5000 zdjęć z Getty trafiło do Google Drive. Autorzy dostali grosze

5000 zdjęć z Getty trafiło do Google Drive. Autorzy dostali grosze

5000 zdjęć z Getty trafiło do Google Drive. Autorzy dostali grosze
Olga Drenda
18.01.2013 11:53, aktualizacja: 26.07.2022 20:21

Dzięki umowie z Getty Images na Google Drive pojawiło się 5000 zdjęć do wykorzystania za darmo w dokumentach, na stronach i w prezentacjach. Zdjęcia będą powielane w nieskończoność, a co dostali za to ich autorzy? Maksymalnie 12 dolarów. Nietrudno się domyślić, że są wściekli.

W grudniu na Google Drive pojawiło się 5000 zdjęć stockowych, pozyskanych dzięki umowie z Getty Images. Fotografie te zostały udostępnione do publikacji za darmo w narzędziach Google'a: Google Sites, Presentations i Google Docs i mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych (zasady licencji nie pozwalają jednak na publikację zdjęć poza wymienionymi narzędziami Google). Każde z nich może być kopiowane tysiące razy, praktycznie bez limitów, a autor zdjęcia nie ma z tego praktycznie nic.

Jak wynika z dyskusji na forum iStockphoto, fotografom zapłacono... maksymalnie 12 dolarów, czyli 37 złotych. Jednorazowo. Przy udostępnionych zdjęciach nie ma informacji o autorstwie, usunięto również metadane plików. To sprawia, że sposób, w jaki zostaną wykorzystane zdjęcia, będzie praktycznie nie do wyśledzenia. Ponieważ fotografie te często przedstawiają ludzi, łatwo wyobrazić sobie, że zaowocuje to skargami i procesami o naruszenie godności osobistej, i zapewne oberwie za to nie Getty, tylko autor zdjęcia.

[solr id="fotoblogia-pl-63618" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1867,w-skrocie-warsztaty-z-lazarem-i-milachem-spotkanie-z-wiechem-nabor-do-sekcji-showoff-miesiaca-fotografii" _mphoto="panorama-63618-270x105-ff2b0bd5a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2571[/block]

Fotografia stockowa to trudny rynek, a Getty nigdy nie miał dobrej prasy, ale przypadki takie jak ten to chyba coś więcej niż zwykłe ryzyko zawodowe. Fotografowie – całkiem słusznie zresztą – czują się oszukani i planują masową ewakuację z Getty.

[solr id="fotoblogia-pl-63663" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1863,do-sprobowania-nie-do-kupowania-canon-otworzyl-pierwszy-z-salonow-image-square" _mphoto="imagesquare1-63663-252x1-17391c4.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2572[/block]

Goldmund Lukic, jeden z poszkodowanych fotografów, wypowiedział się na ten temat w Internecie. Jako przykład podał zdjęcie, w przypadku którego za udostępnienie licencji otrzymałby na standardowych warunkach nawet 400 dolarów. Po umieszczeniu go w zasobach Google Drive traci szanse na uczciwą sprzedaż. Coraz częściej słychać głosy, że giganci typu Getty pozwalają sobie na zbyt wiele. Zapewne czeka nas powtórka z historii Instagrama.

Źródło: aphotoeditor.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)