Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać?

W Internecie jest sporo platform do blogowania. W tym krótkim, konkretnym poradniku pomogę Wam wybrać tę najlepszą, która nadaje się do prowadzenia własnego fotobloga lub bloga fotograficznego.

Blogosfera w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Kiedyś pisaliśmy blogi dla siebie, które czytali najbliżsi znajomi. Ówczesnym blogom daleko było do prężnie działających blogów-firm, zarabiających niejednokrotnie spore pieniądze.

Wielu z nas, fotografów, również prowadzi blogi. Chwalimy się na nich nowymi sesjami, przemyśleniami czy relacjami z wyjazdów. Dzięki temu łatwiej możemy dotrzeć do czytelników, niż gdybyśmy dodawali kolejne zdjęcia do galerii na stronie.

Przed założeniem własnego bloga warto się zastanowić, jak będziemy go prowadzić: czy będziemy umieszczać na nim dłuższe posty, czy może ograniczymy się do treści multimedialnych, a tekstu będzie zdecydowanie mniej. Platform do blogowania jest dość dużo, ja ograniczę się jedynie do tych, które sam bym polecił i brał pod uwagę, pomijając te mniej popularne i zwykle gorsze od niżej wymienionych.

1. Blogger

To platforma Google'a, co zapewnia pełną integrację z G+ czy Adsense. Wyróżnia się wyjątkowo przystępnym systemem zarządzania treścią, szybkością działania i przede wszystkim jest darmowa. Oczywiście, można podpiąć bloga pod własną domenę. Jeśli tego nie zrobimy, nazwa naszego bloga będzie miała końcówkę „blogspot.com”.

Minusem jest ograniczona możliwość dopasowania wyglądu bloga do własnych potrzeb, liczba motywów nie rzuca na kolana, a instalacja widżetów i wtyczek nie należy do przyjemnych. Jeśli jednak odpowiada Wam standardowy wygląd, jest to jedna z najlepszych propozycji.

2. WordPress

Ta platforma ma dwie wersje. Pierwsza z nich, zakończona domeną „com”, to darmowy serwis z przejrzystym systemem zarządzania treścią, ale ograniczoną liczbą motywów, wtyczek i widżetów. Ta wersja online nie jest pozbawiona reklam, ale można podpiąć pod nią własną domenę. W przeciwnym razie nasz blog zakończy domena „wordpress.com”. To jedna z najpopularniejszych platform na rynku.

Zobacz również: Efekt miniatury w Adobe Photoshop CC

Do dyspozycji jest również druga wersja WordPressa (domena .org), która wymaga własnego hostingu i domeny. W mojej ocenie to najbardziej rozbudowane narzędzie. Umożliwia zarówno klasyczne blogowanie, jak i prowadzenie serwisów internetowych. Jeszcze do niedawna wszystkie serwisy Blomedia były oparte właśnie na WordPressie. Plusem jest również to, że wszystkie zmiany dokonywane są na naszym prywatnym serwerze i w każdym momencie mamy do nich dostęp przez FTP.

Sam korzystam z tego rozwiązania, bo zapewnia sporo możliwości personalizacji wyglądu, łatwą edycję treści, a ogrom wtyczek i widżetów pozwoli każdemu na znalezienie optymalnych rozwiązań. Sam system zarządzania treścią wygląda niemal tak samo jak w pierwszej wersji (.com) WordPressa, ale dzięki instalacji kolejnych elementów może być znacznie bardziej rozbudowany.

Minusem z punktu widzenia początkującego blogera jest konieczność wykupienia hostingu i domeny. Trzeba także znać podstawy obsługi serwera lub ewentualnie poprosić o pomoc kogoś, kto choć trochę się na tym zna. Potem pójdzie jak z płatka, ale trzeba się przygotować na coroczne faktury za hosting i domenę. Sama instalacja WordPressa i dalsze jego użytkowanie jest bezpłatne, pod warunkiem że zdecydujemy się na darmowe motywy i wtyczki.

3. Tumblr

To stosunkowo nowa na naszym rynku platforma, nastawiona przede wszystkim na treści multimedialne. Jest czymś między Twitterem a wyżej opisanymi serwisami, bo łączy cechy mikrobloga i zwykłego serwisu blogowego. Plusem jest prosta obsługa, zarówno z komputera, jak i urządzeń mobilnych. Minusem jest fakt, że nie wszystkie motywy obsługują komentarze. Zachęca za to do reblogowania, czyli wklejania treści z innych blogów na Tumblrze. Użytkownik ma do dyspozycji całkiem pokaźną bazę ciekawych motywów oraz możliwość podpięcia bloga pod własną domenę.

Ja od prawie 4 lat korzystam z WordPressa na własnym serwerze i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie. Mnogość motywów, wszystkie interesujące mnie wtyczki, łatwość obsługi i niemal dowolna personalizacja przekonały mnie do używania tej platformy. A Wy z jakich serwisów najchętniej korzystacie?

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] "Frymografia" - Potwór oddycha Bez lustra w studio, czyli dlaczego duża matryca nie zawsze jest zaletą Skąd się biorą dobre zdjęcia? 6 prostych kroków do udanego portretu [poradnik] Metoda Brenizera, czyli płytka głębia ostrości i szeroki kąt bez jasnego obiektywu [poradnik] Coś Wi-Fi w powietrzu, czyli sterowanie bezlusterkowcem z poziomu smartfona 6 rzeczy, których się nauczyłem, pracując w dziale foto "Gazety Wyborczej" Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 2] "Frymografia" - W klatce z lwami Higiena i ochrona fotosprzętu Dodaj efekt bokeh do swoich fotografii w 5 minut Pytamy fotografów, jak robić zdjęcia ptakom [poradnik] 3 szybkie metody na wyostrzanie zdjęć [wideoporadnik] Największe wyzwania w pracy początkującego fotografa ślubnego 10 rad, jak uniknąć największych błędów przy fotoreportażu 5 powodów, dla których bezlusterkowce stały się konkurentami dla lustrzanek Zarządzanie energią w fotografii Jak fotografować na imprezie "Frymografia" - Dogville, czyli świat równoległy Ramię 360° na kask do kamery za mniej niż 100 zł [zrób to sam] "Frymografia" - teatr cieni Fotografia (nie)tylko dla profesjonalistów Kiedy fotograf kradnie i popełnia plagiat, a kiedy się tylko inspiruje?

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać