Photoshop: szybkie nakładanie rastra na zdjęcie

Photoshop: szybkie nakładanie rastra na zdjęcie

Photoshop: szybkie nakładanie rastra na zdjęcie
Photoshop: szybkie nakładanie rastra na zdjęcie
Mateusz Gołąb
13.09.2009 07:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:18

Każdy sposób na potrenowanie Photoshopa i zwiększenie atrakcyjności zdjęcia jest dobry. Dzisiaj, bardzo prosty sposób jak szybko (dla zupełnie nieobeznanych z tematem to kilka minut) nałożyć wzór rastra na zdjęcie. Jak zwykle, korzystamy przy tym z Photoshopa CS3.

Co to jest raster?

Raster to technika, która symuluje obrazowanie ciągłego tonu za pomocą kropek, różniących się rozmiarem lub odstępem, generując w ten sposób efekt podobny do gradientu. Inna nazwa pod jaką znane są rastry to "półtony".

Nakładanie rastra

  1. Otwieracie wybrane przez siebie zdjęcie i w pierwszej kolejności powinniście zadbać o odpowiedni kolor narzędzia i tła. Ustawcie czarny jako pierwszy - kolor narzędzia. Oraz biały jako tło - tak jak na obrazku:
  2. Kopiujecie tło jako kolejną warstwę. Najprościej jest zrobić to naciskając Ctrl-J (na Makach Jabłko-J).
  3. Mając cały czas zaznaczoną nową warstwę, wybieracie: Filtr > Szkic > Wzór rastra.
  4. Obraz w podglądzie działania filtra powinien przypominać rozkropkowany negatyw. Parametry regulujecie za pomocą suwaków po prawej stronie ekranu - rozmiar i kontrast. Rozmiar punktu rastrowego ustawiacie drogą eksperymentalną, aby uzyskać optymalny efekt. Moje ustawienia to rozmiar 8 i kontrast 5. Jako rozmiar wzorka ustawiacie kropkę. Klikacie OK.
  5. Efektem działania filtra jest czarno-biały, negatywowy obraz zaznaczonej (górnej) warstwy. Wciskacie Ctrl-I aby odwrócić negatyw. Teraz koniecznie nadajmy odpowiedni efekt na warstwie wybierając światło liniowe oraz w miarę potrzeby możecie zmniejszyć krycie - w moim przypadku optymalne to 70%.
  6. Ostatecznie, łączymy obie warstwy (Ctrl-E) i dopasowujecie poziomy (Ctrl-L) poprzez zwiększenie kontrastu i rozjaśnienie obrazu w średnich tonach. Wszystko to zależy od waszego zdjęcia. W tym konkretnym przypadku suwaki przestawiłem w ten sposób:
  7. I gotowe. Ciekawy i prosty efekt.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)