6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami

6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami

Fot. Spree2010 / Flickr (lic. CC)
Fot. Spree2010 / Flickr (lic. CC)
Łukasz Łusiak
31.03.2011 09:56, aktualizacja: 01.08.2022 14:44

Przeglądanie, sortowanie, zmiany nazw, a czasem nawet przycinanie czy obracanie - każdy fotograf dobrze zna te czynności. Aby je ułatwić, wybraliśmy 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami dostępnych w Sieci.

Aplikacje umożliwiają tworzenie cyfrowych odpowiedników albumów z fotografiami. Poza rozbudowanymi możliwościami katalogowania, segregacji i wyszukiwania oferują również podstawowe narzędzia do obróbki i edycji fotografii.

Picasa

Picasa
Picasa

Jeżeli mamy ulubione zdjęcia i często do nich wracamy, możemy wyróżnić je symbolem gwiazdki i szybko zlokalizować na dysku. Poza funkcjami przeglądania i katalogowania Picasa umożliwia podstawową obróbkę zdjęć. Osobom często umieszczającym zdjęcia w Internecie spodoba się funkcja szybkiego eksportu galerii do Sieci.

System: Windows, Mac | Pobierz: Picasa 3.8 Windows/Mac

IrfanView

IrfanView
IrfanView

Ten program znają chyba wszyscy - to żywa legenda:) Jego autorem jest bośniacki programista, Irfan Skiljan, który rozwija go od 1996 roku. Najprawdopodobniej była to jedna z pierwszych przeglądarek, jakie mieliście zainstalowane na swoich komputerach. Jest prosty, szybki, ma wiele opcji dodatkowych (plug-iny - dzięki którym możliwości programu mogą być bardzo rozbudowane) oraz czytelny interfejs. Jedną z najbardziej znanych jego funkcji jest przeglądarka miniatur, która pozwala przejrzeć zawartość całego folderu.

System: Windows | Pobierz: IrfanView 4.28

Kestrel GX

Kestrel GX
Kestrel GX

Mniej znany od poprzedników Kestrel GX służy do przeglądania i podstawowej obróbki zdjęć. Cechy charakterystyczne programu to: estetyczny interfejs użytkownika (przypominający nieco zaawansowanego Lightrooma), szybkość działania i lekkość. Przeglądarka pozwala na skatalogowanie i przejrzenie obrazów zapisanych w najczęściej używanych formatach. Do tego mamy do dyspozycji listę 10 poleceń, w tym niezbędne: kadrowanie, obracanie, usuwanie czerwonych oczu, wyostrzanie i usuwanie szumu. Pozwalają one na szybką obróbkę zdjęć. Program umożliwia również stworzenie prostych prezentacji multimedialnych z gotową listą 200 przejść między zdjęciami.

System: Windows | Pobierz: Kestrel GX 1.1.0.5

ACDSee

ACDSee
ACDSee

ACDSee Photo Manager - poza funkcjami zwykłych przeglądarek - daje także możliwość katalogowania oraz podstawowej edycji fotografii. Obsługuje przeszło 100 formatów graficznych oraz najważniejszych multimedialnych. Mówi się, że nowsze wersje programu nie są tak dobre jak te sprzed lat z powodu zbyt wielu niepotrzebnych opcji. Ponadto najnowsza wersja do tej pory bezpłatnego programu kosztuje prawie 70 dolarów, dlatego zainteresowanym polecamy wersję o numer wcześniejszą - 11.

System: Windows (wersja PRO dostępna także na system Mac OS X) | Pobierz: ACDSee 12.0

FastStone

FastStone
FastStone

Program oferuje funkcje znane z ACDSee czy IrfanView, ale jest od nich zdecydowanie prostszy w obsłudze i eksploatacji. Osobom, które mają wiele zdjęć, przyda się zapewne wbudowana funkcja seryjnej konwersji formatu, rozmiaru itp.

System: Windows | Pobierz: FastStone Image Viewer 4.4

XnView

XnView
XnView

XnView to zdobywający coraz większą popularność zaawansowany program do katalogowania i przeglądania zdjęć, uznawany za głównego konkurenta ACDSee i IrfanView. Nie bez powodu: konfigurowalny menedżer plików, obsługa 400 formatów graficznych, skanowanie, konwersja do 50 najpopularniejszych formatów (także seryjna), zmiana rozmiaru, pokaz slajdów, proste operacje graficzne (wycinanie, jasność, kontrast, konwersja kolorów itp.), a także obróbka grafik za pomocą wbudowanych filtrów. Jego zaletą jest też niewątpliwie szybkość działania.

System: Windows, Linux | Pobierz: XnView 1.97.8

Który program jest Waszym zdaniem warty polecenia?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)