6 pomysłów, jak fotografować, nie wychodząc z domu
Dobry dziennikarz widzi tematy leżące na ulicy, a dobry fotograf powinien dostrzegać świetne kadry w każdym miejscu. Aby dojść do takiego stanu, warto ćwiczyć percepcję, zaczynając od swojego najbliższego otoczenia.
11.12.2011 | aktual.: 26.07.2022 20:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Linie, symetrie i ciekawe kształty są wszędzie dookoła – wystarczy się rozejrzeć i mądrze je wykorzystać na zdjęciach. Mogą stanowić główny motyw zdjęcia lub jego tło, dzielić kompozycję lub ją tworzyć, przedstawiać rzeczywisty świat lub kreować niesamowite symetryczne wzory. To świetny materiał do budowania prostych, ale interesujących kadrów. Poszukaj linii i wzorków u siebie w domu czy ogrodzie i stwórz serię zdjęć o ukrytym, otaczającym Cię świecie symetrii.
Jesteś tym, co jesz – głosi stare przysłowie i jest w tym dużo prawdy. Wykorzystaj to - rozpocznij codzienny projekt, pokazując swoje śniadanie, obiad czy inny posiłek oraz swój autoportret. Każdego dnia otrzymasz niepowtarzalny zestaw, który możesz umieszczać na blogu czy swoim profilu na Facebooku. To świetna zabawa i można się dzięki niej wiele nauczyć - przede wszystkim regularnego fotografowania, realizowania określonego tematu, obserwowania emocji portretowanego modela (co z tego, że to Ty sam), a może nawet uda Ci się zdobyć pierwsze szlify w fotografii jedzenia.
Dobrym przykładem z polskiego podwórka jest Wioleta Piotrowska, która fotografuje się codziennie przed śniadaniem i zestawia poranne autoportrety ze zdjęciami pierwszego posiłku z danego dnia. Odwiedźcie blog artystki www.wioletaphotography.wordpress.com.
Dla niektórych to wygodna kanapa przed telewizorem. Dla innych stary bujany fotel przy oknie, w którym spędza się zimowe wieczory z dobrą książką. Ja uwielbiam swój balkon, na którym w lecie jem każdy posiłek. Każdy ma swoje ulubione miejsce. Jakie jest Twoje? Sfotografuj je, pokazując, dlaczego je kochasz. Co jest w nim takiego wyjątkowego. Pokaż je z zupełnie innej strony.
Jeśli mieszkasz z rodziną i spędzasz trochę czasu w domu, wykorzystaj to i przygotuj serię portretów rodzinnych. Swoją żonę, dziecko czy rodziców znasz najlepiej. Nie musisz poświęcać dużo czasu na wnikliwe rozmowy, oswajanie, zastanawianie się nad ich osobowością. Przygotuj kilka lokacji i spróbuj wykonać portrety w miejscach charakterystycznych dla członków rodziny – dziadka siedzącego przy stole z gazetą czy żony gotującej pyszny obiad. Masz dużo czasu, wiele możliwości eksperymentowania, spokój – tylko nieliczni fotografowie mogą cieszyć się z tak dobrych warunków na wykonanie serii portretów.
Na co dzień nie dostrzega się, jak pięknie zmienia się natura za oknem czy nawet zwykłe kwiaty w domu. Dopiero po jakimś czasie zauważamy, że z drzew spadły liście, okryły je płatki śniegu itd. Dzięki technice animacji poklatkowej możesz spróbować pokazać otaczający Cię świat w przyśpieszonym tempie czy piękno zmian z zupełnie nowej perspektywy.
Pomysłów na animacje time-lapse (poklatkowe) jest mnóstwo. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, także w Sieci. I wprawdzie może nie od razu uda się Wam wykonać taki film:
ale taki – czemu nie ;)
Umiejętność pracy ze światłem to podstawa dla fotografa. Staraj się obserwować, jak zmienia się światło w domu. Spójrz, w jaki sposób układa się na przedmiotach, szkle, twarzach. Jak się odbija, kiedy jest ostre, a jak, gdy miękkie. Postaraj się uchwycić najciekawsze sytuacje czy elementy w domu skąpane w pięknym świetle. Takie ćwiczenie z pewnością pomoże Ci potem, kiedy zabierzesz aparat w teren.