Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]

Za oknem coraz cieplej, więc warto wziąć pod pachę statyw i sfotografować miasto nocą!


Wreszcie zaczyna się robić naprawdę ciepło, a wiosna to doskonała pora na zdjęcia nocne! Oczywiście, w zimie również da się zrobić świetne fotografie, ale mogę się założyć, że większość z Was nie lubi marznąć i mieć skostniałych rąk od obsługi aparatu. Ja nie lubię.

Zdjęcia nocne to bardzo ciekawy i efektowny typ fotografii. Miasta, które najczęściej fotografujemy za dnia, nocą nabierają zupełnie innego charakteru. Podczas podróży zawsze warto zrobić chociaż kilka zdjęć nocnych, które będą stanowiły uzupełnienie reportażu z wyjazdu. Wcale jednak nie trzeba nigdzie jechać, żeby wykonać interesujące fotografie nocne. Oto kilka rad, dzięki którym tego typu zdjęcia będą lepsze!

1. Nie fotografuj w środku nocy

Być może zabrzmi to głupio, ale najlepsze zdjęcia nocne wychodzą w tzw. błękitnej godzinie, która zaczyna się od momentu zajścia słońca. Niebo robi się wówczas granatowe, a miasto zaczynają wypełniać światła latarni. Osobiście najbardziej lubię ostatnie chwile magicznej godziny, kiedy niebo jest już prawie czarne, ale widać na nim jeszcze resztki dnia. Przed wyjściem na zdjęcia nocne sprawdź, o której zachodzi słońce. Dzięki temu lepiej zaplanujesz nocną sesję.

Czy to znaczy, że zdjęcia zrobione później będą złe? Oczywiście, że nie! Jeśli jesteśmy na wczasach, nie zawsze możemy zaplanować, że np. od godziny 19:42 będziemy stać ze statywem i czekać na zajście słońca. Zdjęcia robione w nocy również mogą być ciekawe, ale musimy pogodzić się z czarnym niebem.

2. Wykorzystaj ruch!

Do fotografowania miasta warto użyć długich czasów naświetlania. Dzięki temu jeżdżące samochody będą wyglądały jak świetlne smugi, a poruszający się ludzie znikną lub zamienią się w niewyraźne postacie.

Zobacz również: Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom?

Można też pokusić się o sfotografowanie np. siedzących osób mijanych przez przechodniów.

3. Dobrze spakuj torbę

Do fotografii nocnej niemal niezbędny będzie statyw. Dzięki niemu ujęcia będą stabilne i będzie można wykorzystać naprawdę długie czasy naświetlania. Do torby spakuj również wężyk spustowy, dzięki któremu unikniesz poruszenia zdjęcia w momencie naciskania spustu migawki. Pamiętaj także o zabraniu zapasowej baterii. Podczas fotografowania w trybie live view akumulator dużo szybciej się rozładowuje.

Ale czy bez statywu nie da się zrobić nocnego zdjęcia? Będzie to dużo trudniejsze, a długie smugi zostawiane przez światła samochodów nie będą możliwe do uzyskania, ale jeśli idziesz wieczorem przez miasto, wykorzystaj możliwości swojego aparatu! Na szczęście czasy, kiedy ISO 400 zaliczaliśmy do wysokich czułości, dawno minęły i jeśli mamy aparat z matrycą nie mniejszą niż 1”, zwykle bez problemu można użyć czułości ISO 1600 lub 3200. Jeśli połączymy to z dość jasnym obiektywem i stabilizacją matrycy lub optyczną, może się okazać, że nocne zdjęcia zrobione z ręki będą całkiem niezłe.

Układy stabilizacji pozwalają na wydłużenie ekspozycji nawet o 3EV, a jeśli zdjęcia przeznaczone będą głównie do Internetu, nawet bez statywu można osiągnąć zadowalające efekty.

4. Co z ustawieniami?

Przede wszystkim należy pamiętać o zapisie RAW. Pozwoli to na późniejszą obróbkę pod kątem balansu bieli, jak również przywracanie szczegółów ze świateł i cieni. Najlepiej używać maksymalnie niskiego ISO, aby jakość zdjęć była możliwie wysoka.

Należy jednak zapomnieć o otwieraniu przysłony do maksymalnych wartości.
Źródła światła, które pojawią się w kadrze przy dużym otworze przysłony, będą przypominały duże, jasne plamy. Przymykając przysłonę, osiągniesz ciekawy efekt gwiazdek wokół latarni. Jeśli fotografujesz ze statywu, koniecznie pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji. Ja kilka razy o tym zapomniałem, co skutkowało poruszonymi zdjęciami. W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: z ręki ze stabilizacją, ze statywu — koniecznie bez.

5. Nie tylko w mieście

Fotografia nocna to nie tylko zdjęcia w mieście. Warto wybrać się również za miasto, aby uwiecznić gwieździste niebo. Wtedy oczywiście nie działa zasada złotej godziny, takie zdjęcia najlepiej robić przynajmniej 2–3 godziny po zajściu słońca. Dobrze jest także wybrać dzień, kiedy księżyc jest w nowiu, wówczas nie zdominuje całego zdjęcia. Parametry przy tego typu kadrach będą również zdecydowanie bardziej wyśrubowane: otwarty obiektyw, czas 15–30 sekund, ISO 800–3200. Dlaczego nie naświetlać dłużej? Jak wszyscy wiemy, Ziemia kręci się wokół własnej osi, więc przy dłuższym naświetlaniu gwiazdy będą rozmazane.

Pamiętaj również, że przy tego typu fotografii trzeba wykonać tzw. darki, czyli klatki z nałożonym deklem na obiektyw, tak aby zrobić mapę gorących i martwych pikseli. Jeśli Twój aparat nie jest już najnowszy, pewnie tych kolorowych punktów będzie całkiem dużo. Na szczęście można je stosunkowo łatwo usunąć (temu zagadnieniu poświęciłem osobny poradnik).

Na koniec

Warto bawić się fotografią nocną. Jeśli masz na nią dużo czasu i możesz zabrać wszystkie potrzebne akcesoria, to świetnie! Jeśli nie, nic straconego. Możesz ratować się wyższym ISO, otwarciem przysłony i stabilizacją. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić godzinę zachodu słońca, spakować torbę i w miasto!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Frymografia - szara strefa wrażeń Kolor selektywny w Adobe Photoshop - proste i potężne narzędzie, które odmieni twoje zdjęcia Jak fotografować na koncertach, aby nie fałszować? [poradnik] Frymografia: idź i rób zdjęcia, ale nie kopiuj świata 6 inspirujących pomysłów na wiosenne zdjęcia [poradnik] "Frymografia" - aparat to młotek Zbuduj w kilka minut cyfrową camerę obscurę na Światowy Dzień Fotografii Otworkowej! W poszukiwaniu własnego kadru Stała współpraca z fotografem Slider do twojego aparatu za niewiele ponad 100 zł [zrób to sam] Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego Fotografia uliczna w czasach propagandy. Jak się do niej zabrać? [poradnik] "Frymografia" - Szachy nie maty Adobe Lightroom mobile wreszcie na rynku! Jak sprawdza się w praktyce? [test] W podróż bez lustra, czyli jak uniknąć dodatkowego bagażu w trakcie fotowyjazdów Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać? "Frymografia" - Potwór oddycha Bez lustra w studio, czyli dlaczego duża matryca nie zawsze jest zaletą Skąd się biorą dobre zdjęcia? 6 prostych kroków do udanego portretu [poradnik] Metoda Brenizera, czyli płytka głębia ostrości i szeroki kąt bez jasnego obiektywu [poradnik] Coś Wi-Fi w powietrzu, czyli sterowanie bezlusterkowcem z poziomu smartfona 6 rzeczy, których się nauczyłem, pracując w dziale foto "Gazety Wyborczej"

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?