62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe
Ten nośnik może ułożyć dane 500 razy gęściej, niż na najlepszych obecnie produkowanych dyskach twardych. Naukowcy znaleźli sposób, by przechowywać ogromne ilości plików na naprawdę małej powierzchni. Po udoskonaleniu technologii mamy szansę zobaczyć karty pamięci, które będą w stanie pomieścić terabajty zdjęć i filmów.
21.07.2016 | aktual.: 26.07.2022 18:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Technologia została stworzona przez naukowców na Politechnice Delft i polega ona na układaniu atomów chloru na powierzchni miedzi, gdzie tworzą w naturalny sposób kwadratową siatkę, dzięki wiązaniom. Zostawienie pustych miejsc i tworzenie nowych układów poprzez przesuwanie atomów, jak puzzli, umożliwia powstawanie wzorów, które są odczytywane jako dane.
Praca na pojedynczych atomach sprawiła, że naukowcom udało się zmieścić 1 KB danych na kwadraciku, który ma 0,000 000 01 mm długości i szerokości. Jako że wielkość dysku podajemy w calach, to wiedzcie, że na 1 calu kwadratowym tego atomowego wiązania zmieści się aż 62,5 TB danych!
Atomic scale data storage
Jak wszędzie – i tutaj nie obeszło się bez problemów. Obecnie, by nośnik mógł funkcjonować, musi znajdować się w nieskazitelnie czystym, bardzo zimnym ośrodku – inaczej nici z wiązań. Naukowcy pracują obecnie nad udoskonaleniem technologicznym, które przybliży użytkowanie ich dzieła w codziennym świecie.
Więcej informacji na temat nośnika znajdziecie na stronie Politechniki Delft.