7 planet i Księżyc na jednym zdjęciu nieba. Taka szansa długo się nie powtórzy

7 planet i Księżyc na jednym zdjęciu nieba. Taka szansa długo się nie powtórzy
Źródło zdjęć: © © Gruppo Astrofili Palidoro
Marcin Watemborski

30.06.2022 08:56, aktual.: 01.07.2022 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pierwszej chwili pewnie nie zauważylibyście niczego ciekawego na tym zdjęciu. Dobrze, że są na nim podpisane planety oraz Księżyc. Są to po kolei: Merkury, Wenus, Uran, Mars, Jowisz, Neptun oraz Saturn. Ten kadr to zdecydowanie zdjęcie życia!

Rok 2022 sprzyja miłośnikom astrofotografii. Latem warto będzie skierować swój aparat w niebo, by ująć kilka interesujących kadrów. Jednym z nich może być fotografia siedmiu planet i Księżyca ustawionych w pięknym rządku.

Fotografowie z włoskiego stowarzyszenia astronomicznego Gruppo Astrofili Palidoro postanowili nie marnować czasu, tylko wziąć aparaty i działać. Kadr, który widzicie, został zrealizowany dzięki połączonym siłom pięciu astrofotografów. Są to: Antonio Canaveras, Chiara Tronci, Giovanni Esposito, Giuseppe Conzo oraz Luciana Guariglia. Udało im się to o świcie 24 czerwca 2022 r.

Obraz
© © Antonio Canaveras, Chiara Tronci, Giovanni Esposito, Giuseppe Conzo, Luciana Guariglia / APOD

Fotografia zrealizowana w pięknych okolicznościach włoskiej przyrody nieopodal miejscowości Marina di San Nicola została nawet wyróżniona i otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia na stronie internetowej APOD. Twórcy wspominają, że tamtego dnia, delikatna mgła spowijała pola, a Merkury był już ledwie widoczny nad horyzontem. Tuż obok niego była Wenus, a Księżyc rozjaśniał swoim blaskiem na nieboskłonie Urana. Dalej były widoczne gołym okiem Mars, Jowisz i dalej Neptun oraz Saturn.

Pięć planet można było zauważyć ot tak, ale reszta nie była prosta do wyśledzenia. Potrzeba było do tego specjalistycznych obliczeń, teleskopów i odrobiny szczęścia. Całość zagrała pięknie, tworząc niezapomniany krajobraz włoskiej sielanki pod rozgwieżdżonym niebem.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)