8 najlepszych darmowych przeglądarek zdjęć dla Windowsa
Zarówno Windows, jak i Mac OS X oferują wbudowane funkcje pozwalające na sprawne i wygodne przeglądanie kolekcji zdjęć, zatem przeglądarki zdjęć i innych grafik wydają się zupełnie niepotrzebne. Są jednak programy, które mają o wiele więcej funkcji niż systemowe aplikacje. Oto 8 najlepszych darmowych przeglądarek zdjęć dla Windowsa.
20.10.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:04
Skupmy się na programach dla systemu Windows, bo jest on najpopularniejszy i w jego przypadku mamy największy wybór. Proszę z góry o wybaczenie i zadawanie pytań w komentarzach o rozwiązania dla Linuxa i Mac OS X.
Każdy ma swoje specyficzne potrzeby, dlatego cieszmy się z bogactwa oprogramowania należącego do szerokiej kategorii przeglądarek zdjęć. Jednak zazwyczaj nie są to tylko narzędzia do wyświetlania obrazów na ekranie - to potrafi Windows bez dodatkowego oprogramowania. Po takie programy sięga się wtedy, kiedy potrzebujemy programu do efektownych pokazów slajdów, do wygodniejszego przeglądania zdjęć, do prostej ich edycji, czy w końcu do uzyskania o zdjęciu większej ilości informacji. W Sieci znaleźliśmy 12 programów, które w różnym stopniu pozwalają na to wszystko (kolejność losowa):
- Przeglądarka zdjęć Picasa
- FastStone Image Viewer
- Cam2PC Freeware
- Imagine
- Pictomio
- Imagina
- XnView
- IrfanView
Razem z Google Picasa - narzędziem do katalogowania i edycji zdjęć - dostajemy małą i bardzo prostą przeglądarkę zdjęć. Przy instalacji program pyta, czy chcecie jej używać i z jakimi typami plików ma współpracować. Obsługuje się ją klawiszami lub myszką z kółkiem, a klawisz odstępu pozwala na szybkie "wygaszenie" tła i prezentowanie zdjęć na neutralnym szarym kolorze. W opcjach znajdziecie również uruchomienie pokazu slajdów czy otworzenie zdjęcia do edycji w Google Picasa.
[plus] proste i szybkie narzędzie
[plus] współpraca z Google Picasa (obracanie, oznaczanie gwiazdką)
[plus] możliwość uruchomienia pokazu slajdów
To darmowa i od lat regularnie rozwijana przeglądarka zdjęć połączona z ich edytorem i konwerterem. Obsługuje mnóstwo formatów plików i umożliwia konwersję z jednego formatu na drugi. To stanowczo wypasiony kombajn, który może się spodobać większości z Was. Sama przeglądarka zdjęć działa wyśmienicie - zdjęcia otwierają się, wypełniając cały ekran, a opcje dostępne są po najechaniu na krawędź obrazu (dodatkowe informacje, edycja, przeglądanie miniaturek).
[plus] obsługa dużej ilości formatów plików
[plus] ładny i funkcjonalny wygląd aplikacji
[plus] świetny tryb podglądu na pełnym ekranie
[plus] rozbudowane opcje konwersji między formatami
To bardzo prosta i szybka przeglądarka, która w darmowej wersji jest pozbawiona wszystkich edycyjnych możliwości, w tym również edycji pól EXIF. Jednak w dalszym ciągu można dane EXIF przeglądać, a do dyspozycji podczas pokazu slajdów pozostaje ok. 80 efektów. Są również opcje do masowej zmiany nazw plików czy rozdzielczości zdjęć.
[plus] duży wybór opcji przejść w pokazie slajdów (ponad 80)
[plus] mała i szybka
[plus] możliwość wsadowej zmiany nazw i wielkości zdjęć
To przeglądarka obsługująca nie tylko formaty zdjęciowe, ale także animacje. Co się z tym wiąże, można z jej pomocą wydobywać pojedyncze klatki z animowanych plików. Imagine obsługuje również pluginy oraz pliki typu ZIP, RAR, 7Z i inne służące do archiwizacji. Do tego macie do dyspozycji garść opcji edycyjnych (zmiana rozdzielczości, kolorystyki, ustawianie i usuwanie przezroczystości w plikach ją wspierających i inne). Wrażliwym na piękno możne nie podobać się wygląd programu, który jest wyjątkowo prosty i bez wodotrysków.
[plus] dostępna jest wersja 64[minus]bitowa
[plus] obsługa zdjęć i animacji
[plus] wsparcie dla archiwów (ZIP i inne)
[plus] tworzenie animacji z pojedynczych plików
[plus] możliwość tworzenia zrzutów ekranowych
Ten program to bardzo ciekawe połączenie przeglądarki zdjęć z narzędziem do ich katalogowania. Niewątpliwym atutem jest jego nowoczesność - zarówno w formie, w jakiej się on prezentuje, jak i w funkcjach i możliwościach. Ważną opcją Pictomio jest edytor informacji zapisanych w EXIF i bardzo efektowne możliwości przeglądania zdjęć, np. w trójwymiarowej "karuzeli" (płynnie działający podczas podglądu zoom).
Bardzo elegancko wygląda też tworzenie pokazu slajdów za pomocą metody Przeciągnij i upuść. Osobny moduł pictoGEO odpowiada za geotagowanie zdjęć i ich prezentację w postaci podglądu trasy wędrówki itp. Oczywiście piękny wygląd pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na zasoby komputera.
[plus] wbudowany edytor EXIF
[plus] zarządzanie katalogiem zdjęć, ich ocenami itp.
[plus] efektowna prezentacja i organizacja zdjęć, folderów i albumów
[plus] łatwe tworzenie pokazu slajdów metodą Przeciągnij i upuść
[plus] płynne powiększanie fragmentu zdjęcia, tzw. liquid zoom
[plus] rozbudowany moduł geotagowania pictoGEO
[plus] możliwość publikacji zdjęć w popularnych serwisach społecznościowych
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które - podobnie jak wymieniony powyżej program Pictomio - jest oparte na trójwymiarowych możliwościach prezentowania zdjęć. Konsekwencją tego jest mała wydajność programu. Za to możliwości są wielkie.
[plus] przeglądanie zdjęć w trójwymiarowym interfejsie
[plus] wspomagany sprzętowo zoom
[plus] płynne obracanie zdjęć
[plus] generowanie tradycyjnych i trójwymiarowych pokazów slajdów
[plus] obsługa plików RAW (korzystając z DCRAW)
[plus] wyświetlanie danych EXIF
[plus] możliwości edycyjne: zmiana rozmiaru, przycinanie, operacje na krzywych itp.
Jeśli szukacie przeglądarki plików z możliwością obsługi ogromnej ilości różnych formatów plików, to XnView jest doskonałym rozwiązaniem. Importuje ok. 400 różnych formatów graficznych i ma możliwość eksportu do ponad 50. Wspiera obsługę informacji zapisanych w IPTC i EXIF, ma sporo możliwości edycyjnych.
[plus] obsługa dużej ilości formatów graficznych (ponad 400), w tym animacji
[plus] wspiera wyświetlanie animowanych plików GIF i wielostronicowych TIF
[plus] edycja pól IPTC, wyświetlanie informacji EXIF
[plus] zmiana rozmiaru zdjęcia, przycinanie i obracanie
[plus] zestaw efektów i filtrów do nałożenia na zdjęcie
[plus] seryjna konwersja
To weteran tej kategorii programów, wciąż mający swoje dobre strony. Wielu doceni też niezmienną od lat obsługę programu i jego duże możliwości. To program, który zawsze warto wypróbować.
[plus] otwiera wiele rodzajów plików
[plus] obsługuje pluginy
[plus] pozwala na proste rysowanie po obrazie (linie, koła i tym podobne)
[plus] umie wyjąć z plików EXE/DLL/ICL ikony
[plus] wbudowane narzędzie do przechwytywania obrazów ekranu (screen capture)
[plus] wygodna obsługa za pomocą skrótów klawiszowych
Inne programy, które warto wypróbować:[/h3]