800 000 zdjęć, 2.5 miliarda pikseli - największa panorama Drogi Mlecznej w historii!

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Wisconsin
NASA/JPL-Caltech/Univ. of Wisconsin
Krzysztof Basel

05.12.2009 07:22, aktual.: 02.08.2022 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sami często tworzymy panoramy z kilku, może kilkunastu zdjęć. Czy wyobrażasz sobie mega panoramę o rozdzielczości 2.5 miliarda pikseli, złożoną z 800 000 fotografii wykonanych przez teleskop? 50 astronomów nie tylko sobie to wyobraziło, ale zamieniło swoją ideę w rzeczywistość. Oto największa w historii panorama Drogi Mlecznej.

Panorama galaktyki w rzeczywistości jest długa na 37 metrów, wysoka na 1 metr (na końcach) i 2 metry (w środku). Obraz powstał z połączenia 800 000 pojedynczych zdjęć wykonanych przez* teleskop Spitzera*, a jej rozdzielczość to 2.5 miliarda pikseli. Aby uzmysłowić proporcje panoramy można się posłużyć dosyć czytelnym przykładem. Wyobraź sobie, że panorama ma wysokość palca wskazującego. Wtedy jej szerokość można oznaczyć przez wyciągnięte ręce wysokiego człowieka.Imponujące proporcje.

- To największa panorama Drogi Mlecznej historii złożona ze zdjęć wykonanych w technice podczerwieni o największej rozdzielczości i czułości - mówi Sean Carey z Centrum Naukowego Spitzera, który przewodził jednemu z zespołów odpowiedzialnych za stworzenie panoramy.

Dużo więcej informacji o panoramie możesz zobaczyć w TYM świetnym filmie. Zdjęcie ma już niedługo być dostępne w Internecie.

Źródło: Space.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)