Dlaczego świat potrzebuje fotografów wojennych

Organizacja Reporters Without Borders wydała krótki filmik zatytułowany „War Reporters”, jako część nowej kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości ludzi o zawodzie reportera wojennego oraz wytłumaczenie dlaczego są tak potrzebni.

W filmie pada stwierdzenie mówiące, że bez reporterów wojennych, wojna byłaby tylko ładnym show bogatych państw oraz, że należy wspierać tych, którzy ryzykują swoje życia, by pokazać prawdę całemu światu.

Krzysztof Miller: fotograf wojenny musi być „wariatem" [wywiad]

Krzysztof Miller przez ostatnie 25 lat fotografował dla „Gazety Wyborczej" niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. W…

Liczba czynnie działających fotografów wojennych zmalała o 40% w ciągu ostatnich 15 lat, jak donosi Reporters Without Borders. Musimy pamiętać, że bez nich nigdy nie poznamy tego, jak naprawdę wygląda sytuacja na froncie. Rządom państw zaangażowanym w konflikty zależy na kreowaniu heroicznej rzeczywistości i pokazaniu tragedii wojny przez różowe okulary oraz propagandowe filmy. Musimy pamiętać, że fotografowie będący na pierwszej linii ogania widzą fakty – cierpienie, przemoc, niesprawiedliwość.

Byłem świadkiem tego, co się działo, a te obrazy to moje świadectwo. Wydarzenia, które utrwaliłem nie powinny zostać zapomniane, ale nie mogą też być powtórzone.

James Nachtwey otrzymał nagrodę za całokształt twórczości przyznaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Edytorów Magazynowych w 2015 roku. Kiedy odbierał wyróżnienie wygłosił piekielnie mocne przemówienie dotyczące tego, jak fotografia zmienia świat. Nachtwey niejednokrotnie silnie poświęcał się materiałom, które realizował, nie zapomniał przy tym jak być człowiekiem.

Kiedy fotografował walki w RPA podczas obalania apartheidu pomagał przetransportować zranionego śmiertelnie Kena Oosterbroek (członka legendarnego "Bang Bang Club") do specjalnego wozu. Wszystko działo się pod intensywnym ostrzałem. Innym razem podczas fotografowania konfliktu zbrojnego biegł za tłumem, który chciał dokonać egzekucji na jednym człowieku, tylko przez to, że należał do innego plemienia. Nachtwey kilkukrotnie padał na kolana zasłaniając tamtego człowieka i prosząc tłum, żeby zostawili go w spokoju.

Piętno pamięci, które noszą w sobie korespondenci wojenni oraz nawał cierpienia, śmierci, bólu, który widzieli jest ogromny. Pamiętajmy, że mimo uczestnictwa w tych ciężkich sytuacjach są w stanie pokazać nam jak wygląda świat pod ostrzałem, często nie mając na sobie żadnych kamizelek kuloodpornych ani hełmów.

Wspierajmy tych, którzy pokazują nam prawdę. Organizację możecie wesprzeć poprzez ich stronę internetową.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji „Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku Ultra szeroki, jasny zoom już niedługo na rynku - Tokina prezentuje AT-X PRO SD 14-20mm f/2 (IF) DX Wyciekły pierwsze zdjęcia Fujifilm X-Pro 2 Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm „Z ojca na syna” - prezentujemy Wam kalendarz Lavazza 2016 Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" nagrane analogowo – czy nadchodzi czas odrodzenia Kodaka? Nowy Adobe Lightroom 2.1 jest już dostepny dla urządzeń z iOS

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Rusza zimowy cashback Olympusa Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii