Nikon przyznał nagrodę nieudolnie przerobionemu zdjęciu. Internauci pokazali na co ich stać

Nikon Singapore wrzucił na swojego Facebooka posta z gratulacjami dla fotografa Chay Yu Wei, który uchwycił idealny moment, w którym samolot przelatuje w ramie drabiny w Chinatown. Zdjęcie okazało się kiepskim fotomontażem, co zostało od razu podchwycone przez internatuów. Zobaczcie jak potoczyła się dalej cała sytuacja.

© Chay Yu Wei

„Chay Yu Wei zauważył drabinę podczas spaceru ze swoimi przyjaciółmi po Chinatown i stwierdził, że patrząc w górę otrzyma interesującą perspektywę" – napisali przedstawiciele Nikona w poście na Facebooku. „Najmniej spodziewał się uchwycenia samolotu w ramie swojego kadru. Też będziemy patrzeć w górę, Yu Wei".

Zdjęcie po manipulacji krzywymi w programie graficznym.

Zdjęcia zostało wykonane lustrzanką cyfrową Nikon D90 przy parametrach: przysłona f/2.8 i czas 1/1600 s[/b]. Zdjęcie zostało nagrodzone torbą od firmy Nikon.

Przeróbka internautów.

Po bliższym przyjrzeniu się fotografii, zobaczycie biały prostokąt wokół samolotu w samym centrum kadru. Modyfikację widać gołym okiem, nawet bez specjalnej przeróbki. Internauci zirytowani brakiem profesjonalizmu Nikona oraz oszustwem Chay Yu Weia postanowili stworzyć masę memów nawiązujących do tej sytuacji.

Co więcej, wygląda na to, że pomysł wykonania tego zdjęcia nie był zbyt oryginalny. Podobne zdjęcie opublikował rok temu Lee Yik Keat. Autor od razu przyznał się, że to obraz składany z dwóch zdjęć. Takie podejście jest właściwe i warte naśladowania.

Dzień po nagłośnieniu sprawy fotograf postanowił odpowiedzieć i przeprosił wszystkich na swoim koncie na Instagramie.

To oświadczenie jest kierowane do wszystkich, którzy widzieli mój post ze zdjęciem samolotu. Przepraszam! (…) Chciałbym przeprosić za błąd, który popełniłem.

Milczałem, ponieważ próbowałem skontaktować się z Nikonem oraz czekałem na kontakt z ich strony, aby omówić całe zajście. Rozumiem, że to, co mógłbym powiedzieć mogłoby wpłynąć na postrzeganie marki Nikon, więc zdecydowałem się zaczekać na ich radę. Jednakże minęło więcej niż 24 godziny, a ja nie otrzymałem odpowiedzi na prośbę omówienia tematu. Myślę, że nie powinienem czekać i ważnym jest, by wyjaśnić problem.

(…) Wkleiłem do zdjęcia drabin samolot przy użyciu PicsArt i wrzuciłem zdjęcie na Instagram. Do tego używam Instagrama — czasem chcę pokazać coś, z czego jestem dumny, czasem robię coś dla zabawy. W tym przypadku samolot był wklejony dla zabawy i nie zamierzałem nikogo oszukiwać. Jeśli naprawdę zależałoby mi na oszustwie wykorzystałbym do tego Photoshopa, ale nie miałem tego na celu. Kiedy jeden z moich przyjaciół zadał pytanie, czy długo czekałem na samolot — odpowiedziałem, żartobliwie, że nie i że był to ostatni lot tego dnia, a ja miałem dużo szczęścia. Oczywiście w tamtej chwili wszyscy, którzy to czytali wiedzieli, że jest to żart. Dopiero później, kiedy powstał problem, zaczęło to być traktowane poważnie.

Popełniłem błąd nie zatrzymując zdjęcia na Instagramie jako na typowej platformie mediów społecznościowych. Przekroczyłem cienką linię przez zgłoszenie zdjęcia do konkursu. To miał być żart i naprawdę przepraszam firmę Nikon za brak szacunku do ich konkursu. To był błąd i nie powinienem tego robić. Nie powinienem był również mówić Nikonowi, że złapałem samolot podczas lotu i powinienem był jasno powiedzieć, że został wklejony przy użyciu PicsArt. To wszystko to moja wina i chciałbym jeszcze raz przeprosić firmę Nikon, fotografów Nikona oraz całą społeczność fotografów.

Miejmy nadzieję, że ta lekcja życia była wystarczająca dla fotografa i więcej nie popełni tego błędu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Jeśli kochacie pandy, ta Leica jest dla was „Należał do Twojego ojca...”, czyli miecz świetlny Yongnuo YN360 Adobe Portfolio - stwórz swoje portfolio w kilka minut z Adobe Fujifilm ogłasza wzrosty cen na materiały analogowe Sigma udowadnia odporność swoich nowych filtrów Konkurs fotograficzny „Metamorfozy Łodzi w czterech porach roku” Na Targach Film Video Foto 2016 Fotografka pozywa Twittera za nieusunięcie zdjęć, mimo licznych próśb „Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach Dlaczego świat potrzebuje fotografów wojennych Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki