86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych

86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych

86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych
Marcin Falana
27.05.2015 06:44, aktualizacja: 26.07.2022 19:35

Uniwersytet w Waszyngtonie i Google stworzyli prawie 11 000 filmików timelapse, pokazujących jak zmienia się z czasem krajobraz. Co ciekawe zostały one zrobione ze zdjęć, które ludzie umieszczają w internecie.

Obraz
© Google / University of Washington

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Google odkryli zautomatyzowany sposób wyszukiwania, sortownia i przypisywania obrazów do tej samej rzeczy, co pozwala na stworzenie filmików timelapse, które obejmują kilka lat i pokazują wszystko co działo się w tym miejscu. Niektóre pokazują topniejące lodowce inne tworzące się ciepłe źródła, a wszystkie zostały stworzone ze zdjęć, które ludzie udostępniają publicznie w internecie.

Time-lapse Mining from Internet Photos [SIGGRAPH 2015]

W streszczeniu do pracy badawczej poświęconej temu projektowi czytamy: „Prezentujemy filmy poklatkowe, które są syntezą zdjęć popularnych atrakcji turystycznych. Podejście do projektu jest całkowicie zautomatyzowane i wykorzystuje ogromną liczbę zdjęć dostępnych w internecie. Po pierwsze skatalogowaliśmy 86 milionów zdjęć popularnych atrakcji i punktów widokowych. Następnie zdjęcia zostały posortowane według daty wykonania i skadrowane w podobny sposób. W końcu zdjęcia zostały dostosowane pod względem oświetlenia i zminimalizowania migotania. Rezultaty to filmiki timelapse pokazujące różne zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, powstają wieżowce, a wodospady zmieniają swój kurs.”

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)