Metalens to zwiastun rewolucji w produkcji soczewek

Metalens to zwiastun rewolucji w produkcji soczewek

Metalens to zwiastun rewolucji w produkcji soczewek
Źródło zdjęć: © © Science Magazine / [Youtube](https://youtu.be/ETx_fjM5pms)
Mikołaj Rożek
06.06.2016 11:41, aktualizacja: 26.07.2022 19:01

Proces miniaturyzacji technologii towarzyszy nam od dawna. Następne w kolejce mogą znaleźć się obiektywy, dzięki którym nasze urządzenia mobilne oraz aparaty staną się jeszcze mniejsze i lżejsze.

Obiektyw w aparacie można uznać za jeden z najważniejszych jego elementów. Powoduje, że dzieje się magia. Elementem bez którego nie mógł by istnieć są natomiast soczewki - kawałki szkła pogrupowane ze sobą, których może być w obiektywie nawet 20.

Obraz
© © Science Magazine / [Youtube](https://youtu.be/ETx_fjM5pms)

Na przestrzeni lat zmieniły się formuły i sposoby wykonywanie soczewek, jednakże sam komponent optyczny pozostaje ten sam. Produkcja jest procesem zautomatyzowanym, jednakże nadal czasochłonnym i drogim. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę ilość szkła, którą należy zużyć.

Obraz
© © Science Magazine / [Youtube](https://youtu.be/ETx_fjM5pms)

Opublikowana ostatnio przez magazyn Science praca naukowa, rzuca światło na od dawna wyczekiwaną rewolucję. Miniaturyzacja soczewek do grubości ludzkiego włosa, może wydawać się jeszcze jak historia z filmu sci-fi, znajduje się jednak tuż za rogiem. Metasoczewki to powierzchnie, na których znajdują się, poukładane w określone grupy, miliony słupków zbudowane z dwutlenku tytanu - mają zaledwie 600 nm długości.

Shrinking microscope lenses

Zasada działania w pewnym sensie pozostaje bez zmian. Grupy słupków ułożono tak, aby skupiać światło w odpowiedni sposób względem ogniska soczewki. Jakość pozostaje bez zmian, a za kilka lat może być lepsza. Produkcja metapowierzchni jest kompatybilna z wytwarzaniem mikroprocesorów, co może przyspieszyć wytwarzanie, a na pewno zmniejszy jego koszt.

Zastosowanie tak małych komponentów na pewno sprawdzi się w przypadku smartfonów, mikroskopów czy soczewek kontaktowych. Czy będą odpowiednie do większych aparatów? Myślę, że o tym przekonamy się już niedługo.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)