9 dni w Kirgistanie. Świetne zdjęcia Davida Schermanna
11.12.2018 14:18, aktual.: 11.12.2018 15:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kirgistan powstał po rozpadzie ZSRR 31 sierpnia 1991 roku. Kraj pozostaje tajemnicą dla wielu ludzi, lecz David Schermann postanowił go odwiedzić i pokazać nam to, o czym nie zdawaliśmy sobie sprawy. Zobaczcie piękne zdjęcia, wykonane tradycyjnym aparatem fotograficznym.
Po upadku ZSRR, Kirgistan odzyskał niepodległość. Była ona jednak bardzo pozorna. Władzę przejął bezpartyjny działacz Askar Akajew, który z czasem wprowadził rządy autorytarne. Inicjator powołania Wspólnoty Niepodległych Państw i prokremlowski polityk sprawował władzę aż do 2005 roku. W marcu wybuchła tulipanowa rewolucja, która obaliła dyktatora i rząd premiera Nikołaja Tanajewa.
Po upadku dyktatury powołano Koordynacyjną Radę Jedności Narodowej, która przejęła władzę, a obowiązki prezydenta zaczął pełnić Kurmanbek Bakijew z Ludowego Ruchu Kirgistanu. Niestety historia się powtórzyła i prezydent okazał się być silniejszym dyktatorem niż jego poprzednik. Doprowadziło to do krwawej rewolucji w 2010 roku. Wówczas na czele państwa stanęła Roza Otunbajewa – pierwsza kobieta prezydent i kobieta premier w Azji Środkowej.
W czerwcu 2010 roku została przyjęta nowa konstytucja. Otunbajewa nie rządziła długo, a jej miejsce zajął Ałmazbek Atambajew z partii SDPK w dniu 30 października 2011 roku. Za jego sprawą od 2012 roku obywatele 44 państw, w tym wszystkich państw członkowskich UE, nie muszą posiadać wizy na okres przebywania w Kirgistanie do 60 dni. Od października 2017 roku prezydentem jest Sooronbaj Dżeenbekow, który wygrał wybory z wynikiem 54,74 proc. w pierwszej turze.
”Open Land: Kyrgystan” to opowieść fotograficzna Davida Schermanna, który odwiedził krajo w 2018 roku i podróżował po nim przez 9 dni, wyposażony jedynie w aparat tradycyjny. W ciągu ponad tygodnia podróży fotograf zgromadził fascynujący materiał na kilkudziesięciu klatkach Kodaka Portra 400, naświetlonego aparatem Contax G2.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.