Co to jest aberracja chromatyczna?

Aberracja chromatyczna jest cechą soczewki, która dotyczy rozwarstwienia światła. Na zdjęciach wada ta ujawnia się przez barwne poświaty wokół obiektów.

© JK

Aberracja chromatyczna to cecha układu optycznego, która wynika z różnic w odległościach ogniskowania dla poszczególnych pasm światła składowego wiązki. Na zdjęciach jest widoczna poprzez niebieskie, zielone oraz fioletowe poświaty wokół różnych obiektów poza głębią ostrości oraz wielobarwne otoczki w punkcie ostrości, które tworzą się dookoła krawędzi fotografowanych obiektów.

Lightroom dysponuje specjalnym narzędziem do usuwania aberracji chromatycznych.

Tę wadę optyczną koryguje się przez zastosowanie specjalnych soczewek w obiektywach. Jest to cecha niepożądana podczas generowania końcowego obrazu. Drugim sposobem korekcji jest usunięcie aberracji programowo. W Lightroomie i Photoshopie (Camera RAW) istnieją profile poszczególnych obiektywów, które uwzględniają tę wadę i automatycznie ją redukują.

Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Nie ważne czy mamy obiektyw za 200 czy 8000 zł — każdy z nich obarczony jest większymi lub mniejszymi wadami optycznymi. Jak uporać się z nimi w…

Oprócz tworzenia się poświat dookoła obiektów, aberracja chromatyczna ma również wpływ na ostrość obrazu. W czasach fotografii analogowej korygowało się ją kolorowymi filtrami (w fotografii czarno-białej).

Aberracja chromatyczna jest niemal niemożliwa do skorygowania samymi soczewkami, lecz firma Canon niedawno wprowadziła element organiczny w swoich obiektywach o nazwie Blue Spectrum Refractive Optics, który poprawia osiągi szkła.

Zobacz również: Snapshoty i wirtualne kopie - jak wykorzystać je w codziennej pracy

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Co to jest wizjer w aparacie? Jak wielkie znaczenie ma kolor w fotografii oraz filmie? Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? Na czym polega kompozycja zdjęcia? RAWy – oddawać, czy nie? Jasne, że nie!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?