Co to jest Mikro Cztery Trzecie?

Mikro Cztery Trzecie to nazwa systemu obiektywów i aparatów cyfrowych bez lustra firm Panasonic i Olympus, format matrycy, oraz jednocześnie proporcje obrazu.

System Mikro 4/3 - Olympus

System Mikro 4/3 - Olympus

Panasonic i Olympus rozpoczęli produkcję cyfrowych aparatów z wymienną optyką w systemie Mikro Cztery Trzecie w 2008 roku. Natomiast system Mikro Cztery Trzecie wywodzi się z systemu Cztery Trzecie, który został stworzony przez Kodaka i Olympusa.

Olympus OM-D E-M10 Mark II — dobry krok naprzód [test]

Półtora roku po premierze pierwszego wcielenia najtańszego OM-D, na rynek wchodzi odświeżony model OM-D E-M10 Mark II. Czy poczynione zmiany pozwolą…

System Mikro 4/3 odnosi się do bezlusterkowców, w przeciwieństwie do Cztery Trzecie, w którym znajdziemy głównie lustrzanki. Przewagą systemu Mikro Cztery Trzecie nad Cztery Trzecie są mniejsze gabaryty aparatów, przy takiej samej wielkości matrycy.

Dzieje się tak dzięki rezygnacji z lustra i klasycznego wizjera optycznego na rzecz ekranu LCD albo wizjera elektronicznego. Dzięki czemu obiektyw znajduje się bliżej matrycy, jak ma to miejsce np. w aparatach dalmierzowych. Podgląd obrazu jest dostępny za pomocą podglądu na żywo — live view.

Olympus PEN-F – melancholia lat 60. przeniesiona w XXI wiek [test]

Olympus PEN-F to najnowszy, topowy bezlusterkowiec serii PEN w ofercie japońskiego producenta, a zarazem jeden z najdroższych aparatów systemu Mikro…

Zdjęcia wykonane aparatami Mikro 4/3 mają proporcje obrazu 4:3, a wymiary matrycy to 18 mm × 13.5 mm. Większość lustrzanek pełnoklatkowych i APS-C oferuje natomiast proporcje obrazu 3:2 i większe matryce.

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Jeżeli chodzi o system obiektywów Mikro Cztery Trzecie to oferują one przelicznik nominalnej ogniskowej x2. Uzyskujemy wtedy ekwiwalent ogniskowej odpowiadający pełnokolatkowej matrycy. Jednym słowem obiektyw 50 mm w systemie Mikro Cztery Trzecie daje ekwiwalent ogniskowej 100 mm, a jeżeli chcemy uzyskać ekwiwalent szerokokątnego obiektywu 24 mm, musimy kupić obiektyw 12 mm.

Panasonic GX8 — szybkość i solidność [test]

Panasonic Lumic GX8 to jeden z najbardziej wypasionych bezlusterkowców na rynku. W uszczelnionej, magnezowej obudowie znajdziemy 20,3 megapikselową…

System Mikro Cztery Trzecie ma swój bagnet, a obiektywy do niego, poza Olympusem i Panasonikiem, produkują także inni producenci, jak np. Sigma. Za pomocą adapterów możemy też podpiąć do Mikro Cztery Trzecie właściwie większość obiektywów dostępnych na rynku, oczywiście bez pełnej funkcjonalności.

Aparaty Systemu Mikro Cztery Trzecie korzystają z systemu autofokusu opartego na detekcji kontrastu, w przeciwieństwie do detekcji fazy, używanej najczęściej w cyfrowych lustrzankach. Mimo to aparaty Mikro Cztery Trzecie oferują bardzo szybki autofokus, jak nie najszybszy w swojej klasie aparatów, czyli wśród bezlusterkowców i mogą spokojnie konkurować z lustrzankami.

Panasonic G7 — komfort i jakość zdjęć przede wszystkim [test]

Panasonic G7 to „wszystkomający" bezlusterkowiec dla amatorów i bardziej zaawansowanych fotografów. To odpowiednik amatorskich lustrzanek w klasie…

Mikro Cztery Trzecie to bardzo ciekawy system, który wciąż się rozwija i poza aparatami dla amatorów ma także propozycje dla bardziej zaawansowanych fotografów, a nawet profesjonalistów.

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Co to jest aberracja chromatyczna? Co to jest wizjer w aparacie? Jak wielkie znaczenie ma kolor w fotografii oraz filmie? Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? Na czym polega kompozycja zdjęcia?

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze