Co to jest obiektyw fisheye (rybie oko)?

Rybie oko to obiektyw ultraszerokokątny, który charakteryzuje się bardzo szerokim kątem widzenia i dużymi zniekształceniami obrazu dzięki nieskorygowanej dystorsji. Kąt widzenia takiego obiektywy wynosi ok. 180 stopni.

Nikkor 6mm f/2.8

Nikkor 6mm f/2.8

Obiektywy szerokokątne pozwalają sfotografować szerokie kadry i dają duży kąt widzenia. W większości z nich producenci starają się usunąć wady optyczne a najczęstszą w szerokim kącie jest dystorsja, czyli zaginanie i rozciąganie brzegów i rogów zdjęcia.

Olympus 8 mm f/1.8 Pro Fisheye

Wyjątkiem są obiektywy rybie oko, które obejmują tak dużo, że skuteczna korekcja dystorsji jest właściwie niemożliwa. Im szerszy kąt, tym bardziej widoczna jest dystorsja, w końcu staramy się ścisnąć kąt widzenia często około 180 stopni, na płaskiej matrycy czy filmie, więc trudno się spodziewać, że będzie to wyglądało naturalnie.

Wyróżniamy dwa rodzaje obiektywów rybie oko: kołowe, czyli takie, w których obraz jest kółkiem w kadrze, a rogi są zaciemnione oraz pełnoklatkowe, w których obraz zajmuje całą powierzchnię zdjęcia. Jeżeli nie mamy pod ręką takiego obiektywu, wystarczy spojrzeć przez wizjer w drzwiach, który w większości przypadków jest właśnie rybim okiem.

Nikkor 6mm f/2.8 — przykładowe zdjęcia i film z obiektywu, który widzi do tyłu

Obiektyw Nikkor 6mm f/2.8 to jeden z najbardziej niezwykłych konstrukcji w historii fotografii. Ultraszerokokątne szkło ma pole widzenia wynoszące aż…

Termin "rybie oko" został stworzony w 1906 roku przez amerykańskiego fizyka i wynalazcę Roberta W. Wood w oparciu o to, jaki obraz widzi ryba. Kąt widzenia zazwyczaj zawiera się między 100 a 180 stopni, a jego ogniskowa zależy od formatu matrycy. Dla pełnej klatki są to najczęściej ogniskowe między 6 a 10 mm dla obiektywów kołowych oraz 15–16 mm dla pełnoklatkowych.

Samyang 12mm 1:2.8 ED AS NCS Fish-eye — rybie oko dla pełnej klatki

Samyang 12mm 1:2.8 ED AS NCS Fish-eye to jasny, superszerokokątny obiektyw typu „rybie oko” zaprojektowany z myślą o użytkownikach aparatów…

Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3.5 — małe, lekkie rybie oko

Nowy Lumix G Fisheye 8 mm f/3.5 to podobno najmniejszy i najlżejszy obiektyw typu rybie oko na świecie. Oczywiście wśród obiektywów tego standardu — a…

Obiektywy fisheye występują właściwie we wszystkich bardziej popularnych systemach aparatów. Nie jest to oczywiście obiektyw do wszystkiego, jednak są dziedziny, w których korzysta się z niego dość często. Poza fotografią krajobrazową, panoramiczną i kreatywną, obiektywy tego typu były często stosowane w teledyskach hip-hopowych, gdzie np. Beastie Boys nachylają się nad nisko położoną kamerą, która obejmuje wszystko wokół.

Przez swoje wady optyczne obiektywy typu rybie oko są dość rzadko stosowane do portretu, chyba że jest to kreatywny portret grupowy, np. zespołu itp. Zdjęcia z fisheye'a bardzo często gościły na okładkach albumów muzycznych.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Olympus 8 mm f/1.8 Pro Fisheye — nasze pierwsze wrażenia i zdjęcia

Olympus 8 mm f/1.8 Pro Fisheye to ciekawy obiektyw nie tylko z powodu ogniskowej i plastyki rybiego oka ale także jasności f/1.8. Dzięki temu otrzymujemy…

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do stałoogniskowych "rybek", można się zdecydować na zoom, który powinien na węższym kącie dawać trochę bardziej naturalne zdjęcia, podczas gdy na najszerszym kącie będzie dawał obraz zniekształcony. Takie rozwiązanie pozwoli jednocześnie mieć szerokie szkło do krajobrazu, jak i kreatywny obiektyw typu rybie oko. Na rynku znajdziemy też przystawki do smartfonów, które dają efekt rybiego oka.

Zeiss ExoLens Mutar — pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Zeiss podczas targów CES 2016 zaprezentował obiektywy przeznaczone do iPhone'ów. Mieliśmy chwilę, żeby przyjrzeć się im bliżej.

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie Darmowe kursy Nikona do końca roku. Warto to sprawdzić! Błyskawiczna poprawa kolorystyki skóry [wideoporadnik] Efektywna obróbka wakacyjnych krajobrazów w Gimpie [wideoporadnik] Jakie szkła wybrać do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony? Wyeksponuj swoje portfolio. To jak zaprezentujesz swoje dotychczasowe zdjęcia jest równie ważne, jak ich poziom Czy warto iść do szkoły fotograficznej? Poradnik: z aparatem na plażę Poradnik: Kupujemy aparat za 500 zł Nie masz społeczności ani popularnych zdjęć na Insta, nie istniejesz. Jak to zmienić? 7 powodów, dla których warto być fotografem Chroń swoje zdjęcia przed kradzieżą, używając znaków wodnych [wideoporadnik]