Pierwsze zdjęcia Ziemi widzianej z Księżyca obchodzą swoje 50 urodziny

Pierwsze zdjęcia Ziemi widzianej z Księżyca obchodzą swoje 50 urodziny

Lunar Orbiter 1 była pierwszą bezzałogową sondą programu Lunar Orbiter. Zasłynęła w historii świata nie tylko wyjściem na orbitę okołoziemską, ale również dostarczeniem pierwszych zdjęć powierzchni Księżyca oraz Ziemi, widzianej z kosmosu.
Lunar Orbiter 1 była pierwszą bezzałogową sondą programu Lunar Orbiter. Zasłynęła w historii świata nie tylko wyjściem na orbitę okołoziemską, ale również dostarczeniem pierwszych zdjęć powierzchni Księżyca oraz Ziemi, widzianej z kosmosu.
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
30.09.2016 10:22, aktualizacja: 30.09.2016 14:15

Świat poza granicami naszej planety interesował człowieka od początku historii. Zanim jednak on sam wylądował na Księżycu, zostały wysłane liczne misje bezzałogowe. Jedną z nich była misja sondy Lunar Orbiter 1, która dostarczyła nam pierwsze zdjęcia Ziemi, widzianej z kosmosu.

Sonda została wystrzelona 18 sierpnia. Zaczęła przekazywanie zdjęć na Ziemię 18 sierpnia 1966 roku, które zakończyło się 30 sierpnia. Zdjęcia zostały wykonane obiektywem szerokokątnym o ogniskowej 80 mm oraz długoogniskowym 610 mm, na jednej rolce filmu średnioformatowego. Film został wywołany za pomocą chemii znajdującej się na pokładzie oraz zeskanowany i zapisany na taśmie magnetycznej, z której sygnał został później przetworzony i przesłany na Ziemię.
Sonda została wystrzelona 18 sierpnia. Zaczęła przekazywanie zdjęć na Ziemię 18 sierpnia 1966 roku, które zakończyło się 30 sierpnia. Zdjęcia zostały wykonane obiektywem szerokokątnym o ogniskowej 80 mm oraz długoogniskowym 610 mm, na jednej rolce filmu średnioformatowego. Film został wywołany za pomocą chemii znajdującej się na pokładzie oraz zeskanowany i zapisany na taśmie magnetycznej, z której sygnał został później przetworzony i przesłany na Ziemię.© © NASA
Lunar Orbiter 1 łącznie wykonała 42 fotografie w wysokiej rozdzielczości oraz 187 zdjęć w średniej. Znajduje się na nich około 5 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Księżyca. Miało to na celu wybranie miejsce na lądowanie późniejszych sond załogowych, w tym Apollo 11, która odbyła swoją misję w 1969 roku. Pierwsze zdjęcie, na którym widać Ziemię, zostało uwiecznione 23 sierpnia, kolejne natomiast 25.
Lunar Orbiter 1 łącznie wykonała 42 fotografie w wysokiej rozdzielczości oraz 187 zdjęć w średniej. Znajduje się na nich około 5 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Księżyca. Miało to na celu wybranie miejsce na lądowanie późniejszych sond załogowych, w tym Apollo 11, która odbyła swoją misję w 1969 roku. Pierwsze zdjęcie, na którym widać Ziemię, zostało uwiecznione 23 sierpnia, kolejne natomiast 25.© © NASA
Fotografie są rozmazane i zniekształcone przez paski, ze względu na ograniczenia technologiczne. Najważniejszym jest jednak to, że po raz pierwszy w historii nasza planeta została zarejestrowana z perspektywy innego ciała niebieskiego.
Fotografie są rozmazane i zniekształcone przez paski, ze względu na ograniczenia technologiczne. Najważniejszym jest jednak to, że po raz pierwszy w historii nasza planeta została zarejestrowana z perspektywy innego ciała niebieskiego.© © NASA
Misja Lunar Orbiter 1 zakończyła się 29 października 1966 roku, gdy uderzyła ona w powierzchnię na wschód od Morza Moskiewskiego po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. W 2008 roku NASA powołała Lunar Orbiter Image Recovery Project. Przedsięwzięcie miało na celu odnowienie zdjęć za pomocą współczesnych metod, dzięki czemu ujawniono niewidzialne wcześniej szczegóły.
Misja Lunar Orbiter 1 zakończyła się 29 października 1966 roku, gdy uderzyła ona w powierzchnię na wschód od Morza Moskiewskiego po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. W 2008 roku NASA powołała Lunar Orbiter Image Recovery Project. Przedsięwzięcie miało na celu odnowienie zdjęć za pomocą współczesnych metod, dzięki czemu ujawniono niewidzialne wcześniej szczegóły.© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)