Makak jedzie na jeleniu. Aż ciężko uwierzyć w to zdjęcie

Zachowanie młodej samicy makaka jest dość rzadkie.
Zachowanie młodej samicy makaka jest dość rzadkie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Atsuyuki Ohshima
Marcin Watemborski

14.09.2023 14:43, aktual.: 14.09.2023 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaznaczmy na wstępie, że to zdjęcie jest prawdziwe od początku do końca. Autorem kadru jest Atsuyuki Ohshima z Japonii, a kadr trafił do selekcji polecanych zdjęć w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2023. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Gdyby ktoś nam powiedział, że zrobił zdjęcie małpy jadącej na jeleniu, to zapewne powiedzielibyśmy mu, że naczytał się za dużo "Księgi Dżungli" lub zbyt intensywnie oglądał "Króla Lwa". Jednak w przypadku tego kadru, to najprawdziwsza prawda, pod którą podpisuje się Atsuyuki Ohishima.

Fotograf zrealizował zdjęcie na japońskiej wyspie Yaku-shima, leżącej w archipelagu Osumi-shoto w łańcuchu Riukiu (prefektura Kagoshima). Kadr o tytule "Forest Rodeo" (tłum. "Leśne Rodeo") jest tak absurdalny, że w pierwszej chwili, gdy go zobaczyliśmy, musieliśmy się poważnie zastanowić, co tu się właściwie wydarzyło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się okazuje, tego typu zachowania wśród zwierząt są rzadkie, ale się zdarzają – zwłaszcza wśród małp. Widzieliśmy już filmy, na których małpy ujeżdżały guźca lub inne zwierzę, co przypominało sceny wyjęte żywcem z "Planety Małp" Stevena Spielberga. W tym przypadku widać młodą samicę makaka, która wygodnie leży sobie na grzbiecie jelenia. Jaki jest powód takiego zachowania? Odpowiedź jest prosta – dla rozrywki!

Niesamowite zdjęcie zostało wyróżnione jako "wysoko polecane" w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2023.
Niesamowite zdjęcie zostało wyróżnione jako "wysoko polecane" w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2023.© Licencjodawca

Makaki świetnie się bawią, gdy mogą pojeździć na grzbiecie jelenia, lecz te nie pozostają bez korzyści. Małpy przeglądają w zamian sierść tych zwierząt i wybierają z niej owady i inne pasożyty, dzięki czemu jelenie nie narzekają na swędzenie.

Ogłoszenie zwycięzców w konkursie Wildlife Photogapher of the Year odbędzie się 10 października 2023 r. Londynie. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historii Naturalnej, a samo współzawodnictwo ma długie tradycje – jest organizowane już niemal od 60 lat.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)