Adobe Carousel - przechowywanie zdjęć w chmurze i bez ograniczeń

Adobe Carousel - przechowywanie zdjęć w chmurze i bez ograniczeń

Fot. Adobe
Fot. Adobe
Krzysztof Basel
08.09.2011 10:21, aktualizacja: 01.08.2022 14:31

Adobe Carousel to nowy system do edycji, przechowywania i dzielenia się swoimi zdjęciami w chmurze. Carousel pozwala pracować z fotografiami na kilku różnych urządzeniach, pod warunkiem, że będą to Mac, iPhone czy iPad.

Adobe Carousel to nowy system do edycji, przechowywania i dzielenia się swoimi zdjęciami w chmurze. Carousel pozwala pracować z fotografiami na kilku różnych urządzeniach, pod warunkiem, że będą to Mac, iPhone czy iPad.

Idea nowego projektu firmy Adobe jest bardzo interesująca. Jej projektanci słusznie zauważają, że korzystamy z coraz większej ilości urządzeń. Jednak osoba ma często komputer stacjonarny, notebooka, smartfona, a czasem nawet tablet. Carousel ma ułatwiać edycję, dziele się i przechowywanie zdjęć na tych wszystkich urządzeniach w chmurze, czyli na serwerach Adobe.

Wszystkie udostępniane w chmurze zdjęcia są dodatkowo kopiowane. Nowy system stworzony przez Adobe pozwala zapamiętywać wszystkie zmiany dokonane na zdjęciu bez ingerencji w oryginał oraz synchronizowanie fotografii z wersjami edytowanymi na różnych urządzeniach. Adobe zapewnia, że wystarczająco mocne serwery oraz oprogramowanie, aby poradzić sobie bez problemów z nawet dużymi plikami. Ciekawe, czy 40-megapikselowe zdjęcie z Hasselblada to duża fotografia?

Obraz

Każdy użytkownik może dodawać dowolną ilość zdjęć. Adobe ograniczły jednak ilość posiadanych baz, czyli "karuzel" do pięciu na osobę. Każda z nich może być dzielona z maksymalną liczbą pięciu osób. Oznacza to, że osoby te mają pełen dostęp do udostępnionych fotografii - mogę je nie tylko przeglądać, ale też edytować. Na szczęście bazy zdjęć mogą być przeglądane przez osoby, które nie wykupiły konta w Carousel.

Adobe Carousel bazuje na silniku Lightrooma/ACR i pozwala też na edycję fotografii w chmurze, oferując podstawowe funkcje znane z ACR czy Lightrooma. Brakuje możliwości nadawania słów kluczowych, a program nie wyświetla też informacji z GPSa. Do wyboru mamy też tylko jeden rodzaj widoku i organizacji plików ze względu na datę wykonania. Krótko mówiąc jest to wszystko, co potrzeba do całkowicie podstawowej i szybkiej obróbki fotografii, bez wnikania w szczegóły.

Warto też podkreślić, że aby mieć dostęp do bazy fotografii z Carousel, trzeba pobrać z Mac App Store odpowiednią aplikację. To ograniczenie może skutecznie zniechęcić wielu użytkowników, którzy chcieliby szybko obejrzeć zdjęcia znajomych. Przydałaby się możliwość udostępniania zdjęć przez przeglądarkę, co z pewnością ułatwiłoby dzielenie się swoimi fotografiami z większą liczbą osób. Ale tu na przeszkodznie może stanąć Flash, w którym tworzy się wiele tego typu galerii. A przecież Apple blokuje możliwość korzystania z Flasha na swoich urządzeniach z iOS i odradza to samo użytkonikom Maków.

Obraz

Na koniec jeszcze jeden istotny szczegół. Adobe Carousel jest obecnie dostępny tylko na urządzenia firmy Apple - Maki, iPhone'y czy iPady. Użytkownicy komputerów z systemem Windows oraz smartfonów z Androidem będą musieli poczekać do 2012 roku, kiedy to programiści Adobe skończą pracę na Carousel na kolejne systemy.

Koszt Adobe Carousel nie jest mały. Pierwsze 30 dni jest darmowe, ale potem za roczny abonament trzeba zapłacić niecałe 60 dolarów lub ok 6 dolarów co miesiąc. To promocyjna cena do stycznia 2012 roku, kiedy to koszt wzrośnie do niecałych 100 dolarów za rok i 10 dolarów za miesiąc.

Źródło: Adobe

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)