Mobilny Lightroom ma kosztować 99 dolarów rocznie?

Mobilny Lightroom ma kosztować 99 dolarów rocznie?
Źródło zdjęć: © © 9 to 5 Mac
Krzysztof Basel

20.01.2014 10:53, aktual.: 26.07.2022 20:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szykujcie się na mobilną wersję programu Adobe Lightroom, która może zostać zaprezentowana oficjalnie już niebawem. Odnośnik do aplikacji pojawił się na chwilę na stronie Adobe.

O mobilnej wersji Adobe Lightroom na tablety mówi się od co najmniej roku. W maju 2013 wspomniał o niej nawet Tom Hogarty - product manager aplikacji Adobe Lightroom. Teraz doczekaliśmy się nowych przecieków. Mark Gurman z serwisu 9to5mac.com poświęconego urządzeniom marki Apple natrafił na stronie Adobe na odnośnik do nowej aplikacji: Adobe Lightroom for mobile. Autor skontaktował się z działem pomocy Adobe, aby dopytać o tę sprawę, jednak za wiele się nie dowiedział, a podstrona szybko zniknęła z Internetu. Trudno uwierzyć, że był to zwykły przypadek czy przeciek, ale przynajmniej mamy garść danych na temat programu.

Według nieoficjalnych informacji mobilna wersja programu Adobe Lightroom będzie kosztowała 99 dolarów w rocznej subskrypcji. Nazwa sugeruje, że może to być odsłona na różne urządzenia mobilne, nie tylko iPada. Przypuszczam jednak, że aplikacja zostanie wypuszczona początkowo tylko w wersji na urządzenia z nadgryzionym jabłkiem w logo. Potwierdziła to osoba z działu wsparcia Adobe, do której dzwonił autor 9to5mac.

Obraz
© © http://9to5mac.com

Z poprzednich doniesień wiemy, że mobilny Lightroom ma umożliwiać edycję plików RAW w pełnej rozdzielczości i oferować mnóstwo funkcji znanych z komputerowej wersji. Pliki RAW ze współczesnych aparatów zajmują jednak 40-50 MB każdy, co w przypadku tabletu o pojemności 16 GB może martwić. W Lightroom for mobile problem ten ma zostać rozwiązany poprzez zapisywanie zdjęć w chmurze Adobe i pełną synchronizację z innymi produktami w usłudze Creative Cloud, jak stacjonarny Lightroom czy Photoshop. Zapewne ta funkcja będzie dodatkowo płatna, jednak może dawać spory komfort pracy. Wyobraźcie sobie, że obrabiacie zdjęcia na iPadzie, siedząc na kanapie czy będąc w podróży, a potem dokańczacie pracę w biurze na komputerze, bez konieczności podłączania tabletu, zgrywania zdjęć... O tym marzy wielu. Oby Adobe dopracowało swoją usługę i nową aplikację.

Jak uważacie: czy 99 dolarów (czyli ok. 300 zł) za mobilną wersję Lightrooma to dobra cena? Warto się zastanowić, bo zapewne jego premiera odbędzie się lada dzień.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)