Lightroom przyspiesza! W końcu korzysta z mocy karty graficznej

Lightroom przyspiesza! W końcu korzysta z mocy karty graficznej
Anna Rymsza

14.08.2019 07:45, aktual.: 26.07.2022 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe Lightroom Classic CC po sierpniowej aktualizacji pozwala edytować zdjęcia zauważalnie szybciej. Przy wielu czynnościach program wykorzysta moc obliczeniową karty graficznej.

Nowa wersja Adobe Lightroom Classic CC i wtyczki Camera RAW skorzysta z karty graficznej komputera przy operacjach związanych z edycją zdjęć, dzięki czemu programy będą bardziej szybsze. Różnicę zauważą przede wszystkim osoby korzystające z monitorów 4K przy pracy. Wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości jest kosztowne obliczeniowo i akceleracja sprzętowa bardzo tu pomaga.

Inne zmiany w Lightroomie

Przyspieszenie sprzętowe to tylko jedna z wielu nowości w programach Adobe dla fotografów. Ponadto nowy Lightroom pozwala odzyskiwać skasowane zdjęcia. Nie trzeba już używać specjalistycznych programów, by przywrócić skasowane pliki. Lightroom załatwi sprawę lokalnie na urządzeniu (darmowa wersja) lub na wszystkich urządzeniach powiązanych z kontem (płatna subskrypcja). Skasowane pliki są przenoszone do kosza, z którego można je odzyskać przez 60 dni.

Usunięte pliki w mobilnym Lightroomie
Usunięte pliki w mobilnym Lightroomie© Adobe

Lightroom znacznie przyspieszy także składanie obrazów w wielu zdjęć. W programie można łatwo przygotować obraz HDR i panoramę. Pliki w bibliotece można oznaczać kolorowymi etykietami, a gotowe zdjęcia po raz pierwszy można wyeksportować w formacie PNG.

Tradycyjnie wraz z aktualizacją pojawiła się obsługa plików RAW z najnowszych aparatów cyfrowych.

Ile kosztuje Adobe Lightroom Classic?

Lightroom Classic można kupić razem z Photoshopem w abonamencie dla fotografów za 12,29 euro miesięcznie lub z 1 TB miejsca w chmurze Adobe za 24,59 euro. Dostępna jest też darmowa wersja próbna programu. Aplikacje mobilne są dostępne za darmo.

Wtyczka Camera Raw jest darmowa i można z niej korzystać przy imporcie zdjęć do Photoshopa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)