AF‑S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy
AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy
Krzysztof Basel

15.09.2010 12:59, aktual.: 01.08.2022 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na te obiektywy czekało wielu wymagających fotografów. Firma Nikon zaprezentowała dzisiaj dwa nowe, jasne obiektywy stałoogniskowe: AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G oraz 200 mm f/2G ED VR II. Przyjrzyjmy im się bliżej.

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Firma Nikon miała już w swojej ofercie szkło AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G przeznaczone do lustrzanek z matrycą DX (APS-C). Nowy obiektyw AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G ma nieco większy maksymalny otwór przysłony - f/1,4 - jest przeznaczony do Nikonów z matrycą pełnoklatkową oznaczaną jako FX (Nikon D700, D3, D3S, D3X).

NIKKOR 35 mm f/1,4G został został zaprojektowany całkowicie od nowa. Obiektyw cechuje się zupełnie nowym układem optycznym, składającym się z dziesięciu elementów w siedmiu grupach (w tym jedna soczewka asferyczna), wraz z zaokrąglonymi listkami dziewięciolistkowej przysłony. Taka konstrukcja umożliwia fotografowi wykorzystanie płytkiej głębi ostrości. Układ optyczny wyposażono również w nanokrystaliczną powłokę przeciwodblaskową minimalizującą odbicia światła i komę.

Obraz

Stałoogniskowy obiektyw otrzymał także silnik ultradźwiękowy (SWM), który na zapewnić cichą pracę autofokusa. Konstruktorzy wyposażyli też nowy obiektyw w szeroki pierścień regulacji ostrości umożliwiający ręczne nastawianie ostrości do minimalnej odległości ogniskowania 30 cm.

Najnowszy NIKKOR ma magnezowy korpus z uszczelnieniami bagnetu i przełącznika. Producent chwali się, że delikatne rowki zapewniają pewny chwyt lewą ręką, podnosząc komfort pracy. W zestawie do obiektywu dołączone są osłona HB-59 i miękki futerał. Nie znamy jeszcze ani ceny, ani daty dostępności obiektywu w polskich sklepach.

AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II

Zaprezentowany dziś teleobiektyw jest następcą modelu AF-S VR NIKKOR 200 mm f/2G IF-ED. Konstrukcja nowego profesjonalnego obiektywu bazuje na układzie swojego poprzednika.

Konstrukcja optyczna obiektywu jest złożona z 13 elementów w dziewięciu grupach, z trzema soczewkami ze szkła ED i jedną soczewką ze szkła Super ED. Zastosowano także powłokę przeciwodblaskową Nano Crystal, która ma na celu ograniczanie poświaty i odbicia czy umożliwianie fotografowania pod światło.

W nowoczesnych obiektywach o tak sporej ogniskowej nie mogło zabraknąć systemu stabilizacji obrazu. AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II został wyposażony w technologię redukcji drgań drugiej generacji (VR II). Według zapewnień producenta system zapewnia kompensację odpowiadającą fotografowaniu z czasami otwarcia migawki krótszymi o cztery stopnie EV. System VR II pracuje w dwóch trybach: normalnym - do ogólnego fotografowania z ręki, aktywnym - do kompensowania drgań spowodowanych na przykład ruchem pojazdu.

Obraz

Normą w profesjonalnych obiektywach jest Silnik ultradźwiękowy (SWM), którego nie zabrakło także w modelu AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II. Mechanizm ma zapewnić precyzyjne oraz bardzo ciche działanie autofokusa. Obiektyw oferuje dwa tryby ostrości: automatyczny z priorytetem ustawień manualnych M/A i ręczny M, uzupełniony o tryb automatycznego autofokusa (A/M). Dodatkowy tryb ostrości umożliwia korzystanie z autofokusa nawet w przypadku użycia pierścienia ustawiania ostrości podczas fotografowania.

Korpus obiektywu wykonano ze stopu magnezu i zastosowano uszczelnienia przed wilgocią i kurzem. Nowością jest demontowalne szkło ochronne chroniące przednią soczewkę obiektywu przed przypadkowymi zarysowaniami. Ma to chyba zastępować naturalne filtry, z których często korzystamy właśnie do ochrony soczewek.

Teleobiektyw AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II w pełni współpracuje z obecnie oferowanymi telekonwerterami firmy Nikon. W zestawie do obiektywu dołączone są: osłona przeciwsłoneczna HK-31, mocowanie do statywu, wsuwany uchwyt na filtry i wysokiej jakości futerał CL-L1 w kształcie plecaka. Nie znamy jeszcze ani ceny, ani daty dostępności obiektywu w polskich sklepach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)