AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy

AF‑S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy
AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G i 200 mm f/2G ED VR II - dwa nowe profesjonalne obiektywy
Krzysztof Basel
15.09.2010 12:59, aktualizacja: 01.08.2022 15:07

Na te obiektywy czekało wielu wymagających fotografów. Firma Nikon zaprezentowała dzisiaj dwa nowe, jasne obiektywy stałoogniskowe: AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G oraz 200 mm f/2G ED VR II. Przyjrzyjmy im się bliżej.

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Firma Nikon miała już w swojej ofercie szkło AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G przeznaczone do lustrzanek z matrycą DX (APS-C). Nowy obiektyw AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G ma nieco większy maksymalny otwór przysłony - f/1,4 - jest przeznaczony do Nikonów z matrycą pełnoklatkową oznaczaną jako FX (Nikon D700, D3, D3S, D3X).

NIKKOR 35 mm f/1,4G został został zaprojektowany całkowicie od nowa. Obiektyw cechuje się zupełnie nowym układem optycznym, składającym się z dziesięciu elementów w siedmiu grupach (w tym jedna soczewka asferyczna), wraz z zaokrąglonymi listkami dziewięciolistkowej przysłony. Taka konstrukcja umożliwia fotografowi wykorzystanie płytkiej głębi ostrości. Układ optyczny wyposażono również w nanokrystaliczną powłokę przeciwodblaskową minimalizującą odbicia światła i komę.

Obraz

Stałoogniskowy obiektyw otrzymał także silnik ultradźwiękowy (SWM), który na zapewnić cichą pracę autofokusa. Konstruktorzy wyposażyli też nowy obiektyw w szeroki pierścień regulacji ostrości umożliwiający ręczne nastawianie ostrości do minimalnej odległości ogniskowania 30 cm.

Najnowszy NIKKOR ma magnezowy korpus z uszczelnieniami bagnetu i przełącznika. Producent chwali się, że delikatne rowki zapewniają pewny chwyt lewą ręką, podnosząc komfort pracy. W zestawie do obiektywu dołączone są osłona HB-59 i miękki futerał. Nie znamy jeszcze ani ceny, ani daty dostępności obiektywu w polskich sklepach.

AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II

Zaprezentowany dziś teleobiektyw jest następcą modelu AF-S VR NIKKOR 200 mm f/2G IF-ED. Konstrukcja nowego profesjonalnego obiektywu bazuje na układzie swojego poprzednika.

Konstrukcja optyczna obiektywu jest złożona z 13 elementów w dziewięciu grupach, z trzema soczewkami ze szkła ED i jedną soczewką ze szkła Super ED. Zastosowano także powłokę przeciwodblaskową Nano Crystal, która ma na celu ograniczanie poświaty i odbicia czy umożliwianie fotografowania pod światło.

W nowoczesnych obiektywach o tak sporej ogniskowej nie mogło zabraknąć systemu stabilizacji obrazu. AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II został wyposażony w technologię redukcji drgań drugiej generacji (VR II). Według zapewnień producenta system zapewnia kompensację odpowiadającą fotografowaniu z czasami otwarcia migawki krótszymi o cztery stopnie EV. System VR II pracuje w dwóch trybach: normalnym - do ogólnego fotografowania z ręki, aktywnym - do kompensowania drgań spowodowanych na przykład ruchem pojazdu.

Obraz

Normą w profesjonalnych obiektywach jest Silnik ultradźwiękowy (SWM), którego nie zabrakło także w modelu AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II. Mechanizm ma zapewnić precyzyjne oraz bardzo ciche działanie autofokusa. Obiektyw oferuje dwa tryby ostrości: automatyczny z priorytetem ustawień manualnych M/A i ręczny M, uzupełniony o tryb automatycznego autofokusa (A/M). Dodatkowy tryb ostrości umożliwia korzystanie z autofokusa nawet w przypadku użycia pierścienia ustawiania ostrości podczas fotografowania.

Korpus obiektywu wykonano ze stopu magnezu i zastosowano uszczelnienia przed wilgocią i kurzem. Nowością jest demontowalne szkło ochronne chroniące przednią soczewkę obiektywu przed przypadkowymi zarysowaniami. Ma to chyba zastępować naturalne filtry, z których często korzystamy właśnie do ochrony soczewek.

Teleobiektyw AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II w pełni współpracuje z obecnie oferowanymi telekonwerterami firmy Nikon. W zestawie do obiektywu dołączone są: osłona przeciwsłoneczna HK-31, mocowanie do statywu, wsuwany uchwyt na filtry i wysokiej jakości futerał CL-L1 w kształcie plecaka. Nie znamy jeszcze ani ceny, ani daty dostępności obiektywu w polskich sklepach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)