Afganistan: Talibowie kpią z USA. Odtworzyli legendarne zdjęcie z II wojny światowej

Afganistan: Talibowie kpią z USA. Odtworzyli legendarne zdjęcie z II wojny światowej

Propaganda talibów i naśmiewanie się z USA.
Propaganda talibów i naśmiewanie się z USA.
Marcin Watemborski
24.08.2021 08:01, aktualizacja: 24.08.2021 10:20

Jednym z najbardziej znanych zdjęć w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki jest kadr Joe Rosenthala z II wojny światowej. Przedstawia on żołnierzy wbijających amerykańską flagę na szczycie góry Suribachi w Japonii. Talibowie postanowili dać Amerykanom pstryczka w nos i zaśmiać się z ich historii.

Oryginalne zdjęcie i jego znaczenie

Pierwotny kadr, którego trudno jest nie znać, został ujęty przez Joe Rosenthala 23 lutego 1945 roku po zakończeniu bitwy o Iwo Jimę. Fotoreporter agencji Associated Press zarejestrował historyczną chwilę symbolicznego zwycięstwa USA nad Japonią – 6 żołnierzy U.S. Marines wbiło amerykańską flagę na szczycie góry Suribachi, skąd była doskonale widoczna.

Obraz
© © Joe Rosenthal

Zdjęcie Rosenthala stało się dla Amerykanów symbolem heroicznej walki i zwycięstwa. Na podstawie tego kadru powstało wiele pomników, pod którymi składne są kwiaty i odbywają się wiece patriotyczne.

Za ten kadr Joe Rosenthal otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1945 roku.

Profanacja symbolu przez wroga

Talibowie po odzyskaniu władzy w Afganistanie postanowili zagrać na uczuciach patriotycznych Amerykanów. Odtworzyli legendarne zdjęcia na swój sposób.

W kadrze zobaczymy elitarny oddział talibów o nazwie Badri 313, który patroluje tereny Afganistanu. Partyzanci są ubrani od stóp do głów w pełny amerykański rynsztunek bojowy. Mają na sobie nie tylko mundury maskujące, ale również noktowizory i sprzęt taktyczny. Talibowie są wyposażeni w karabiny M4 z zaawansowanymi lunetami Trijcon lub ACOG.

Porównanie dwóch zdjęć.
Porównanie dwóch zdjęć.

Marine Corp Times zwraca uwagę, że ludzie na zdjęciu nie są typowymi talibami, a wysoce wyszkoloną jednostką, która wie jak obchodzić się profesjonalnym sprzętem wojskowym.

Jakby to nie było wystarczającą profanacją dla USA, to w sieci zaczęto rozpowszechniać zdjęcie, jak wspomniany oddział wbija flagę talibów we wzgórze. Sytuacja jest na tyle wiernie odtworzona, że aż trudno by było nie zauważyć podobieństwa do kadru Rosenthala z 1945 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)