Aktualizacja Nikon ViewNX i Transfer do wersji 1.1.0

Aktualizacja Nikon ViewNX i Transfer do wersji 1.1.0

Nowe wersje Nikon ViewNX oraz Transfer 1.1.0
Nowe wersje Nikon ViewNX oraz Transfer 1.1.0
Mateusz Gołąb
29.05.2008 07:00, aktualizacja: 02.08.2022 11:14

Mimo, że zmiana w numeracji jest niewielka, to nowa wersja firmowanej przez Nikona przeglądarki do zdjęć Nikon ViewNX przynosi sporo poprawek. Przy okazji Nikon wypuścił także nową wersję programu Nikon Transfer, który umożliwia proste przesyłanie zdjęć z aparatu lub czytnika kart pamięci do komputera. Jedną z nich jest poprawa współpracy z najnowszymi systemami ? Windows Vista z dodatkiem SP1 oraz Mac OS X 10.5.2 Leopard. Poniżej pełna lista zmian jakie zaszły w programach.

Pobierz program Nikon ViewNX 1.1.0 ? WINDOWS lub MAC OS X

Pobierz program Nikon Transfer 1.1.0 ? WINDOWS lub MAC OS X

Pobierz program Nikon ViewNX 1.1.0 ? WINDOWS lub MAC OS X

Pobierz program Nikon Transfer 1.1.0 ? WINDOWS lub MAC OS X

Zmiany w programie Nikon ViewNX 1.1.0:

 • Konfigurowanie palety Navigation (Nawigacja) zostało zmienione w celu ujednolicenia z paletami Folders (Foldery), Metadata (Metadane) i Quick Adjustment (Szybka korekta).
 • Na palecie Folders (Foldery) jest wyświetlane drzewo folderów, co ułatwia znajdowanie i przeglądanie folderów zawierających zdjęcia. Ponadto często używane foldery można dodać do listy ulubionych folderów.
 • Na palecie Metadata (Metadane) są wyświetlane rozmaite informacje o zdjęciach, m.in. nazwa i rozmiar pliku, oraz o aparacie, np. data rejestracji zdjęcia, model aparatu, dane obiektywu, ogniskowa, ustawienia czułości, tryb ekspozycji i czas otwarcia migawki. Można również wyświetlać, edytować i zapisywać w plikach zdjęć takie informacje XMP/IPTC, jak słowa kluczowe, opis, nazwisko autora i miejsce pochodzenia fotografii.
 • Paleta Quick Adjustment (Szybka korekta) umożliwia modyfikowanie ustawień kompensacji ekspozycji i balansu bieli w przypadku zdjęć RAW (NEF). Zdjęcia można też korygować z pomocą narzędzi Picture Controls (Przetwarzanie obrazu). Ponadto w przypadku zdjęć w formatach RAW (NEF), JPEG i TIFF można regulować parametry Gradation (Stopniowanie odcieni) i Saturation (Nasycenie) z użyciem funkcji D-Lighting HS i Color Booster (Wzmacniacz kolorów).
 • Na górze palety Folders (Foldery) na palecie Navigation (Nawigacja) dodano okienko folderu Favorites (Ulubione).
 • Dodano obsługę opcjonalnych narzędzi Picture Controls (Przetwarzanie obrazu). Po zainstalowaniu opcjonalnych narzędzi Picture Controls (Przetwarzanie obrazu) zostają one umieszczone na liście Picture Controls (Przetwarzanie obrazu) na palecie Quick Adjustments (Szybka korekta) i można je stosować do zdjęć.
 • Dodano funkcje D-Lighting HS i Color Booster (Wzmacniacz kolorów), które służą do korygowania i ulepszania zdjęć. G dy za pomocą programu ViewNX są wyświetlane zdjęcia w formacie RAW (NEF) zapisane przy użyciu programu Capture NX, widoczne są tylko miniatury fotografii RAW (NEF).Gdy są używane dwa monitory, opcje Thumbnails (Miniatury) i Full Screen (Pełny ekran) na pasku Thumbnail Control (Sterowanie miniaturami) pozwalają wyświetlać miniatury na monitorze głównym, a zdjęcia w widoku pełnoekranowym ? na monitorze pomocniczym.
 • Dodano obsługę plików audio zarejestrowanych przy użyciu funkcji nagrywania notatek dźwiękowych. W trybie Thumbnail Grid (Siatka miniatur) wyświetlana jest ikona oznaczająca plik audio, która umożliwia jego odtwarzanie.
 • Na dolnym pasku umieszczono dodatkowo przycisk Recycle Bin (Kosz).
 • Dodano opcję, która wyświetla alert, gdy są poddawane edycji pliki zdjęć, które zarejestrowano z włączoną funkcją potwierdzania autentyczności zdjęć.
 • Do reguły wyświetlanej w oknie dialogowym File Naming (Nadawanie nazw plikom) dodano dla drugiego imienia opcję None (Brak).
 • Opcje Show Movies (Pokaż filmy) i Show Voice Recordings (Pokaż nagrania dźwiękowe) pojawiły się na pasku Thumbnail Control (Sterowanie miniaturami) w trybach Thumbnail Grid (Siatka miniatur) i Image Viewer (Przeglądarka zdjęć). Jeśli filmy lub nagrania dźwiękowe są niewidoczne, należy sprawdzić ustawienia opcji Show Movies (Pokaż filmy) i Show Voice Recordings (Pokaż nagrania dźwiękowe) na pasku Thumbnail Control (Sterowanie miniaturami).
 • W trybach Thumbnail Grid (Siatka miniatur) i Image Viewer (Przeglądarka zdjęć) dodano dymek, w którym widoczne są informacje o pliku po ustawieniu kursora myszy nad nazwą pliku.Dotychczasowe palety Camera Settings (Ustawienia aparatu) i XMP/IPTC Information (Informacje XMP/IPTC) zostały połączone na palecie Metadata (Metadane), która obecnie zawiera zakładki File & Camera Information (Informacje o pliku i aparacie) oraz XMP/IPTC Information (Informacje XMP/IPTC).
 • Po wybraniu plików z nagraniami dźwiękowymi na palecie Metadata (Metadane) w zakładce File Info 1 (Informacje o pliku 1) pojawiają się obecnie pozycje File (Plik) (nazwa pliku), Date Created (Data utworzenia), Date Modified (Data modyfikacji) i File Size (Rozmiar pliku).
 • Dodano funkcję, która w lewym górnym rogu obszaru Image View (Widok zdjęcia) wyświetla informacje o plikach zdjęciowych i filmowych, gdy w trybach Image Viewer (Przeglądarka zdjęć) i Full Screen (Pełny ekran) zostanie na pasku Image Control (Sterowanie obrazem) kliknięty przycisk ?i?. Wyświetlanie informacji zdjęciowych można też włączać i wyłączać, naciskając klawisz ?I?.Opcja All Images (Wszystkie zdjęcia) w menu Edit (Edycja) została przeniesiona do podmenu Select Image (Wybierz zdjęcie), a w samym menu Edit (Edycja) pojawiła się opcja Select All (Wybierz wszystkie).
 • 200% Opcje wyświetlania 200% i 400% dodano do listy skali obrazu dostępnej w obszarze Image View (Widok zdjęcia) w trybach Image Viewer (Przeglądarka zdjęć) i Full Screen (Pełny ekran).Poszczególne kanały R, G, B i Brightness (Jasność) można teraz wyświetlać równocześnie z histogramem w obszarze Image View (Widok zdjęcia) w trybach Image Viewer (Przeglądarka zdjęć) i Full Screen (Pełny ekran). Ponadto wyświetlanie histogramu można obecnie włączać i wyłączać, naciskając klawisz spacji.
 • Usunięto pola etykiety i oceny wyświetlane w lewym dolnym rogu okna odtwarzanego pokazu slajdów. Etykieta i ocena zdjęcia są obecnie wyświetlane na pasku Slide Control (Sterowanie slajdami).
 • Minimalna wartość, jaką można wpisać podczas zmiany rozmiaru zdjęcia przy konwersji pliku, została ograniczona do 320 pikseli dla szerokości albo wysokości, zależnie od tego, która z nich jest większa.
 • Usunięto błąd, który uniemożliwiał wyświetlanie dokładnych informacji na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu) dla zdjęć zarejestrowanych w ramach programów tematycznych dostępnych wyłącznie w aparatach COOLPIX P80 i COOLPIX S520.

Zmiany w programie Nikon Transfer 1.1.0:

 • Można obecnie wstawiać łącznik lub znak podkreślenia między rok, miesiąc, dzień, godzinę, minutę i sekundę, gdy foldery zostały utworzone z nazwami zawierającymi datę lub gdy zmieniono nazwy plików po zaznaczeniu na panelu Primary Destination Options (Opcje głównego miejsca docelowego) pola wyboru Create subfolder for each transfer (Utwórz podfolder dla każdego transferu) lub Rename photos during transfer (Zmień nazwy zdjęć podczas przesyłania).
 • Gdy zdjęcia były przesyłane po zaznaczeniu na panelu Primary Destination Options (Opcje głównego miejsca docelowego) pola wyboru Rename photos during transfer (Zmień nazwy zdjęć podczas przesyłania) i wybraniu reguły tworzenia nazw Sequential number (Kolejny numer), nadawanie kolejnych numerów było niezgodne z datami rejestracji zdjęć. Błąd ten został usunięty.
 • Po zaznaczeniu wszystkich miniatur na ich liście, zdjęcia można obecnie usuwać pojedynczo z kolejki przesyłania, trzymając naciśnięty klawisz CTRL i klikając poszczególne zdjęcia.

Źródło: Nikon

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)