Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów

Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów
Źródło zdjęć: © © Spencer Tunick / www.spencertunick.com
Magda Szewczuwianiec

11.06.2014 07:31, aktual.: 11.06.2014 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzkie ciała jako rzecz najbardziej naturalna na świecie. Element krajobrazu, uzupełnienie sceny. Rozpływające się jak substancja, opływające kształtem elementy architektury. Bez podkreślania aspektów seksualnych, jako wyraz zmiany postrzegania nagości.

Spencer Tunick zaistniał w świecie fotografii dzięki nietypowym aranżacjom składającym się z reguły z dużej liczby osób w nietypowych strojach. Jego modele pozują... nago.

Obraz
© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com

Wczesne prace Tunicka skupiają się na jednostce lub nieznacznej liczbie nagich postaci. Pierwszy głośny akt pochodzący z 1994 roku liczył w porównaniu z obecnym rozmachem fotografa mało modeli, bo tylko 28. Był jednak zwrotem w jego karierze. Akt przed budynkiem ONZ na Manhattanie zapoczątkował serię ponad 65 instalacji umiejscowionych w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Tunick chce ukazać, jak grupa nagich osób może przeobrazić się w zupełnie nowy, ikonograficzny kształt. Ciała wtapiają się w krajobraz, tworząc jego „naturalną” część.

Mexico City, 2007
Mexico City, 2007© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com

Fotografie Tunicka cechują się niesamowitym rozmachem. Swoje sceny umieszcza on w monumentalnych gmachach, dziczy albo rozpoznawalnych przestrzeniach miejskich. W każdej z nich może wziąć udział nawet parę tysięcy nagich statystów. Najwięcej, bo aż 18 tys. nagich osób uczestniczyło w sesji w 2007 roku w Meksyku. Prace Tunicka poruszają, inspirują i bulwersują. Poświęcono mu 3 filmy dokumentalne produkcji HBO.

Obraz
© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com

W sesjach Tunicka bierze udział od kilku do kliku tysięcy nagich wolontariuszy. Jego fotografie często są trudne logistycznie do zorganizowania, a także wywołują duże poruszenie wśród władz. W Nowym Jorku fotograf został aresztowany 3 razy podczas prób zrobienia zdjęcia. Wnosił do władz miasta i wyższych instancji pisma, aby uchronić siebie i modeli przed aresztowaniem. Ostatecznie na 10 lat zrezygnował z robienia zdjęć w Nowym Jorku.

Obraz
© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com

Gdyby ktoś miał ochotę, na stronie Spencera można się zarejestrować, aby wziąć udział w takiej ekscentrycznej sesji :)

Obraz
© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com
Obraz
© © Spencer Tunick / www.spencertunick.com
Źródło artykułu:WP Fotoblogia