Aktywne chłodzenie w adapterze Canon RF. Jest nowy patent!

Aktywne chłodzenie w adapterze Canon RF. Jest nowy patent!
Marcin Watemborski

28.07.2020 08:37, aktual.: 28.07.2020 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Canon niedawno zaprezentowała nowe bezlusterkowce i kilka obiektywów, a teraz chwali się patentem chłodzonego adaptera! Świat współczesnych aparatów cyfrowych robi się coraz ciekawszy.

Canon dopiero co przedstawił nowe korpusy – Canon EOS R5 oraz Canon EOS R6, jak również aż 4 nowe obiektywy i 2 telekonwertery. Japoński producent jednak nie zamierza stać w miejscu i chwali się złożonym patentem adaptera z aktywnym chłodzeniem przeznaczonym do bezlusterkowców i pozwalającym na przejście z bagnetu Canon EF na Canon RF.

Patrząc na to, że w internecie obecnie aż huczy od informacji na temat problemów z przegrzewaniem się korpusów Canon EOS R5 oraz Canon R6 podczas kręcenia wideo, chłodzony adapter może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Redakcja Canon News dotarła do interesującego patentu, w którym zobaczymy… wiatrak!

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Według jednego rysunku technicznego adaptera, są tam specjalne otwory wentylacyjne oraz spory wiatrak dookoła, którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz urządzenia. Oprócz tego, konstrukcja jest praktycznie pusta wewnątrz. Drugi schemat sugeruje jednak, że otwory wentylacyjne wcale nie muszą być wspierane przez ruchomy wiatrak, a jedynie jest to konstrukcja wspierająca pasywny układ.

Patrząc na oba rysunki, można dojść do wniosku, że adapter (jeśli powstanie) będzie miał 2 tryby działania – aktywny i pasywny. Pierwszy może bazować na ruchach wiatraka dookoła adaptera, by wyrzucić ciepłe powietrze, co sprawdzi się z powodzeniem podczas fotografowania, drugi tryb natomiast może działać tylko na zasadzie konstrukcji odprowadzającej ciepło podczas filmowania, by nie generować dodatkowego szumu. Na logikę – trochę to bez sensu, bo jednak matryca i cały układ wewnątrz korpusu bardziej nagrzewają się właśnie podczas kręcenia wideo.

Obraz

Nie jest to pierwszy patent Canona dotyczący aktywnego chłodzenia. W listopadzie 2019 roku firma przedstawiła projekt wiatraka, który można by było doczepić do ekranu LCD lustrzanki cyfrowej. Oczywiście było to tylko pomysłem, aczkolwiek sensownym. Tego samego tematu dotknęła firma Tilta, która wyprodukowała taką nakładkę do Canona EOS R5 oraz Canona EOS R6.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)