Album rodzinny - happening fotograficzny w Muzeum Narodowym w Warszawie

Fot. Paweł Żak
Fot. Paweł Żak
Krzysztof Basel

14.05.2010 09:25, aktual.: 01.08.2022 15:20

Z niecierpliwością czekamy na Noc Muzeów, która odbędzie się już w najbliższy weekend. W sobotę 15 maja 2010 fotograf Paweł Żak zaprasza do Muzeum Narodowego w Warszawie na happening fotograficzny Album rodzinny. W specjalnie zaaranżowanym studiu fotograficznym będzie portretował rodziny, które tej nocy odwiedzą muzeum.

Tak akcję opisują organizatorzy:

Do niedawna album z rodzinnymi fotografiami znajdował się w każdym domu. Robienie fotografii było związane z potrzebą dokumentowania życia rodziny, celebrowaniem chwil wartych zapamiętania. Wspólne portrety robione przy okazji ważnych rodzinnych uroczystości, efekty cyklicznych wizyt w atelier tworzyły fotograficzną kronikę rodzinną. Do dziś odbitki opatrzone datami i opisami wspomagają ułomną ludzką pamięć i opowiadają historię wielu rodzin.

Fot. Paweł Żak
Fot. Paweł Żak

Dziś fotografia nieco nam spowszedniała. Zmieniły się technologie, jej dostępność jest oczywista i nie wymaga wysiłku. Właściwie każdy robi zdjęcia. A jednak tradycja wspólnego portretowania odchodzi w zapomnienie. Zagubił się ten magiczny moment poczucia wspólnoty i radości bycia razem. Projekt Pawła Żaka Album rodzinny próbuje przypomnieć jego wyjątkowość i odnowić tradycję wspólnego portretowania się rodzin.

Paweł Żak będzie fotografował w swoim nocnym studiu 15 maja 2010 r. w godzinach od 19.00 do 3.00 w Muzeum Narodowego w Warszawie. Sfotografowane osoby otrzymają odbitkę ze swoim zdjęciem wykonaną przez ?Ubrana Studio?, jako pamiątkę do ich Domowego albumu. Efekty realizacji całej sesji Album rodzinny będzie można zobaczyć na stronach internetowych Muzeum Narodowego. Partnerami projektu są Muzeum Narodowe w Warszawie, Leica, Ubrana Studio oraz Galeria Refleksy.

Projekt Album rodzinny

15 maja 2010 w godzinach 19.00 ? 3.00,

gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, Al. Jerozolimskie

Paweł Żak

Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w roku 2002). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995. Jest wykładowcą fotografii w Wyższym Studium Fotografii ZPAF oraz Europejskiej Akademii Fotografii.

Źródło: MIllroy

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)