Albumy fotograficzne i ich różnorodność. Jak wybrać najlepszy?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

20.03.2024 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo coraz bardziej zaawansowanych technologicznie nośników cyfrowych albumy na zdjęcia nie odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie – cieszą się coraz większym powodzeniem, a drukowanie zdjęć i przechowywanie ich w albumach ponownie stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Wybór albumu jest dziś tak samo ważny, jak zdjęć, które będą w nim przechowywane.

Czy warto drukować zdjęcia i przechowywać w albumie?

Zdecydowanie tak! Przeglądanie zdjęć umieszczonych w albumie, przewracanie papierowych stron, ma w sobie magię, której nie doświadczymy oglądając zdjęcia w smartfonie lub na tablecie. Nawet wyświetlenie ich na telewizorze nie da tego efektu. Cyfrowe wyświetlacze odbierają fotografiom aurę tajemniczości i melancholii.

Album ze zdjęciami można przeglądać w dowolnym momencie, nawet w większym gronie. Bardzo chętnie sięgają po nie dzieci, które lubią poznawać historię swojej rodziny. Łatwiej zatrzymać się nad konkretnym zdjęciem i kontemplować jego szczegóły. Smartfon zwykle wywołuje odruch szybkiego przeglądania kolejnych fotek. Co ciekawe. Nawet w przypadku grubego albumu nie czujemy przymusu przyspieszonego przewracania jego kart.

Jakie są rodzaje albumów na zdjęcia?

Albumy wyklejane

Tradycyjne albumy na zdjęcia to bardzo sztywne karty, do których przykleja się fotografie. Plusem tego rozwiązania jest możliwość układania obok siebie zdjęć w różnych rozmiarach, minusem – niszczenie fotografii. Raz przyklejone powinny już na zawsze zostać w tym samym miejscu. W przypadku bardzo starych fotografii, na których odwrocie często umieszczano dedykacje, to szczególnie kłopotliwe. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem są przyklejane narożniki, w których umieszcza się zdjęcia. W razie potrzeby można je łatwo wyjąć, po czym ponownie włożyć na miejsce.

Albumy z kieszonkami

Albumy z kieszonkami na zdjęcia to rozwiązanie stosunkowo nowe. Co prawda znane jest od kilkudziesięciu lat, ale gdzie mu do kilkusetletnich wyklejanych albumów! Są bardzo wygodne w użytkowaniu – w dowolnym momencie można włożyć lub wyjąć fotografie.

Nowoczesne albumy zakładają, że wszystkie zdjęcia będą miały ten sam rozmiar. W niektórych przypadkach może to być kłopotliwe. Zwykle jednak, jeśli decydujemy się na wydrukowanie zdjęć, prosimy o jednolity rozmiar, więc album z kieszonkami powinien być dobrym wyborem.

Jak wybrać album na zdjęcia?

Okładka – to pierwsza rzecz, jaką zauważamy przy oglądaniu albumów na zdjęcia. Co prawda tak samo, jak nie ocenia się książki po okładce, nie powinno się oceniać albumów na zdjęcia, ale nie oszukujmy się – zawsze lepiej jest, gdy okładka pasuje do zawartości. Raczej mało kto zdecyduje się na album w odcieniach czerni, w którym będzie przechowywał zdjęcia swojego dziecka.

Większość nowoczesnych albumów ma papierowe okładki, ale ciągle jeszcze można kupić klasyczne albumy oprawione w skórę lub eleganckie płótno.

Wielkość albumu – im większy, tym więcej zdjęć się w nim zmieści, ale… czy zawsze mamy ich aż tyle? Duży, pojemny album przyda się, gdy np. zakładamy kronikę rodzinną i zdjęć będzie stale przybywało. Jeśli jednak mamy ich określoną liczbę, najlepiej wybrać album o zbliżonej pojemności. Pozostawienie zbyt wielu miejsc pustych robi nieco smutne wrażenie.

Warto też pomyśleć o formacie samego albumu – im większy, tym mniej miejsc w domu, w którym da się go wygodnie przechowywać. Niby to drobiazg, ale może okazać się kłopotliwy.

 Jak wybrać album na prezent?

Jeśli chcemy podarować komuś album ze zdjęciami, na pewno musimy kierować się jego wyglądem. Tu wszystko powinno być dobrze do siebie dopasowane, począwszy od wielkości, poprzez wygląd okładki, aż do kolorystyki samych kart.

W klasycznych, wyklejanych albumach można znaleźć miejsce na podpisy pod zdjęciami. Jeśli chcemy je umieścić, na pewno warto się na taki album zdecydować.

Oczywiście wszystko zależy od okazji i formy prezentu. Podarowanie albumu z kieszonkami na zdjęcia także nie będzie towarzyskim faux-pas. Przyjęło się jednak, że to tradycyjne albumy są tą bardziej elegancką formą podarunku.

Innym ciekawym rozwiązaniem na prezent może być fotoksiążka. Nie jest ona klasycznym albumem, bo nie wyjmiemy z niej zdjęć, jednak nadal mamy do czynienia z papierowymi wydrukami.

Plusem fotoksiążki jest możliwość zaprojektowania jej dokładnie według potrzeb. Tu każda strona może mieć inny układ i inną liczbę fotografii. Samodzielnie decydujemy też o wyglądzie okładki, wielkości fotoksiążki, liczbie kart, ewentualnych podpisach itp.

Ciekawą ofertę fotoksiążek w przystępnych cenach można znaleźć w na stronie CEWE FOTOJOKER.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie