Algorytm, który potrafi naśladować styl najlepszych fotografów

Algorytm, który potrafi naśladować styl najlepszych fotografów02.06.2014 10:09
Algorytm, który potrafi naśladować styl najlepszych fotografów
Krzysztof Basel

Badacze z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) we współpracy z Adobe oraz kilkoma osobami z Uniwersytetu w Virginii stworzyli niezwykły algorytm, który może zamienić zwykły portret w zdjęcie w stylu największych fotografów świata. Tylko czy ma to sens?

Pionierski system analizuje styl oświetlenia, kolorów i obróbki przykładowych zdjęć i automatycznie stosuje go na zwykłych fotografiach. W poniższym filmie twórcy algorytmu pokazali jego możliwości. Za wzorzec posłużyły zdjęcia słynnych osób, takich jak Richard Avedon, Diane Arbus czy Martin Schoeller. Efekt automatycznych zmian jest naprawdę interesujący.

417831850518788754

Robert Bailey z Adobe w rozmowie z dziennikarzem z serwisu TechCrunch powiedział, że obecnie szukają możliwości, aby zastosować ten algorytm w aplikacji dostępnej dla zwykłych konsumentów, a nie tylko dla naukowców. Podobno system jest prosty i powinien działać płynnie nawet na mało wydajnych urządzeniach.

Być może już niebawem będziemy mogli podobnie bawić się własnym zdjęciami na smartfonach czy tabletach. Tak, bawić, bo to tylko ciekawostka i zabawka. Żaden algorytm nie zastąpi czułości, emocji, poczucia estetyki i wyczucia kadru fotografa. Bez tego nawet najlepiej obrobione (a w tym wypadku podrobione) zdjęcia nie będą naprawdę dobre.

Style Transfer for Headshot Portraits

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)