Nie żyją od 150 lat. Sztuczna inteligencja zidentyfikowała ich twarze

Wojna secesyjna zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych Ameryki na zawsze. Kurt Luther stworzył platformę, która wykorzystuje algorytm rozpoznawania twarzy, żeby pomóc w identyfikacji uczestników konfliktu. Ze względu na braki materiałów trudno jest je rozpoznać, jednak sztuczna inteligencja całkiem nieźle sobie radzi.

Nie żyją od 150 lat. Sztuczna inteligencja zidentyfikowała ich twarze
Źródło zdjęć: © © Civil War Photo Sleuth / [Facebook](https://www.facebook.com/CivilWarPhotoSleuth/)
Marcin Watemborski

Wojna secesyjna trwała w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Północne stany (Unia) weszły w konflikt zbrojny z południowymi Skonfederowanymi Stanami Ameryki (Konfederacja), które postanowiły wyjść z Unii. Bezpośrednimi powodami wojny secesyjnej były 3 czynniki: niewolnictwo, różnice społeczne i ekonomiczne oraz daleko idący separatyzm.

W kwestii niewolnictwa kluczowa była znana i głośna 13 poprawka do Konstytucji USA, która uwalniała niewolników i delegalizowała niewolnictwo. Przeszła ona za sprawą Abrahama Lincolna, który później otwarcie nawoływał do zniesienia niewolnictwa w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki. W XIX wieku, USA cały czas przechodziły zmiany społeczne i obawiano się przejścia niewolnictwa na nowe stany jak: Kalifornia, Teksas i Utah.

Różnice społeczne i ekonomiczne między Północą, a Południem wywodziły się z czasów kolonialnych. Z czasem stawały się coraz bardziej widoczne, co doprowadziło do konfliktu politycznego po wygranej wyborów prezydenckich przez partię republikańską z Abrahamem Lincolnem na czele. Konfederaci nie byli zwolennikami liberała i bali się zniesienia niewolnictwa - bez względu na jego konserwatywne wypowiedzi. Spór o uprawę bawełny oraz posuwająca się industrializacja były istotnym czynnikiem ekonomicznym, chociaż główną rolę odegrało obniżenie ceł na różne produkty za czasów Franklina Pierce'a, co doprowadziło do kryzysu gospodarczego.

Separatyzm był bardzo palący. Północ czuła się zależna od Starego Kontynentu, Południe było bardziej niezależne. Unia według konstytucji USA była dobrowolnym związkiem niezależnych państw. W początkowych latach istnienia Stanów Zjednoczonych, wierność swojemu stanowi była ważniejsza od oddania dobry całego kraju, z czego wynikały przeróżne konflikty.

Wszystkie te czynniki i nagromadzenie negatywnych nastrojów doprowadziły w 1847 roku do pierwszych prób secesji. W 1860 roku pojawiła się koncepcja polityków, którzy postawili ultimatum, że jeżeli Lincoln obejmie rządy, ich stany wystąpią z Unii. 20 grudnia 1860 roku Karolina Południowa, jako pierwsza, oficjalnie wyszła z Unii.

Wystawa zapoczątkowała działania

Kurt Luther odwiedził Centrum Historii Heinza w Petersburgu podczas wystawy poświęconej Pensylwanii w okresie wojny secesyjnej. Nie spodziewał się, że wśród portretów żołnierzy natknie się na zdjęcie swojego pra-pra-pra-pra-wuja. Jako informatyk i entuzjasta wojny secesyjnej musiał zbadać związku swojej rodziny z wojną.

Pięć lat po przypadkowym odkryciu, Luther stworzył platformę internetową Civil War Photo Sleuth, która pozwala na rozpoznawanie twarzy na anonimowych portretach wykonanych w czasach wojny secesyjnej. Po zalogowaniu, użytkownik może przesłać zdjęcie, a oprogramowanie mapuje 27 różnych punktów na twarzy i porównuje je z innymi obrazami w bazie. Dodatkowo użytkownicy mogą udoskonalić swoje wyszukiwanie wprowadzając filtry dla szczegółów takich, jak ranga wojskowa CWPS.

Podczas wojny secesyjnej powstało około 40 milionów zdjęć

  • Kiedyś obliczyłem, że w czasie wojny domowej zrobiono 40 milionów zdjęć żołnierzom Unii. Nawet jeśli przetrwało tylko 10 procent, dalej mamy 4 miliony obrazów - mówi Ron Coddington, redaktor czasopisma "Military Images". Z kolei David Wynn Vaughan, kolekcjoner obrazów żołnierzy Konfederacji, szacuje, że nie więcej niż 10 lub 20 procent żołnierzy na zdjęciach, które widział podczas ponad 25 lat zbierania, można zidentyfikować. Ambitnym celem platformy CWPS jest zidentyfikowanie każdej osoby na zdjęciach.

Rozpoznanie osób na zdjęciach wcale nie jest takie proste

Identyfikacja postaci na historycznych zdjęciach wiąże się z szeregiem wyzwań. Biorąc pod uwagę, że zdjęcia w tamtych czasach były czarno-białe lub w sepii, nie zapisały się informacje na temat odcienia skóry i koloru oczu. Również modne w tamtym czasie portretowanie z profilu jest utrudnieniem dla systemów rozpoznawania twarzy. Przeszkodą może być nawet zarost na twarzy mężczyzn.

Piękne w CWPS jest to, że im więcej osób używa platformy, tym więcej informacji zostanie dodanych, co prowadzi do większej liczby identyfikacji.

W pierwszym miesiącu działania platformy 75 z 88 zgłoszonych zdjęć przeszło weryfikację sztucznej inteligencji, a to dopiero początek. Miejmy nadzieje, że Kurtowi się powiedzie i zgromadzi dużą bazę obrazów. Może to znacząco wpłynąć na szczegółowość informacji na temat wojny secesyjnej.

Autorzy: Marcin Watemborski i Monika Homan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)