Alice Camera – inteligentny aparat będący sednem fotografii obliczeniowej

Alice Camera – inteligentny aparat będący sednem fotografii obliczeniowej

Alice Camera – inteligentny aparat będący sednem fotografii obliczeniowej
Marcin Watemborski
23.09.2020 09:27, aktualizacja: 23.09.2020 11:27

Marzyłeś kiedyś o aparacie, który będzie robił zdjęcia za ciebie, a na dodatek będą one dobre? Spełnienie tego snu to Alice Camera – brytyjska myśl technologiczna, oparta na zaawansowanych procesach zachodzących już w aparacie.

Brytyjska firma Photogram AI przedstawiła światu swój wynalazek, aparat Alice Camera. Jest to urządzenie działające w oparciu o sztuczną inteligencję oraz skomplikowane obliczenia zachodzące wewnątrz niego. Aparat ma gwarantować lepszą łączność z urządzeniami mobilnymi niż lustrzanka cyfrowa i dawać lepszą jakość obrazu niż smartfon.

Inżynierowie z Photogram AI spędzili 10 miesięcy tworząc Alice od podstaw. Wspierali ich influencerzy oraz content creatorzy, którzy chcieli mieć urządzenie lepsze niż smartfon, lecz o podobnych funkcjach fotograficznych. Nie chcieli obrabiać zdjęć później na komputerze, a dostać gotową fotografię, która jest dopracowana do perfekcji. Celem start-upu jest pokazanie kierunku rozwoju fotografii konsumenckiej na przyszłe dziesięciolecie.

Introducing Alice Camera — Photogram AI

O ile fotografia obliczeniowa stała się podstawą działania aparatów w smartfonach, to jednak są one oparte na podzespołach gorszej jakości niż te w konwencjonalnych aparatach. Alice ma łączyć potęgę algorytmów SI oraz znacznie lepszy hardware w postaci matrycy czy obiektywów. Przyszłość fotografii dzieje się tu i teraz.

W środku Alice znalazł się procesor, który ma obsługiwać maszynowe uczenie i wycisnąć ze sprzętu tyle, ile się da. Na pokładzie jest również 11-megapikselowa matryca Mikro Cztery Trzecie w układzie Quad Bayer HDR. Duże piksele mają zapewnić niskie szumy oraz duża rozpiętość tonalną.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Na tyle korpusu wykonanego z aluminium znalazło się uniwersalne mocowanie na smartfona. Ten zaś ma służyć użytkownikowi za ekran i pozwalać na podgląd z odległości oraz ustawienie aparatu. Łączność między urządzeniami opiera się na Wi-Fi. Za resztę magii odpowiada sztuczna inteligencja. Zajmie się ona nie tylko ustawieniem autofokusa oraz ekspozycji, jak również odpowiednio stonuje kolory i rozpozna fotografowaną scenę. Dodatkowymi opcjami Alice jest elektroniczna stabilizacja obrazu, ładowanie prze USB-C, złącze mikrofonu 3,5 mm oraz możliwość nagrywania wideo 4K. Aparat zapisuje pliki na karcie mikro SD.

Alice jest obecnie w fazie prototypowej. Kampania crowdfoundingowa na Indiegogo ma ruszyć jesienią 2020 roku. Rezerwację na aparat można składać za pośrednictwem strony internetowej Photogram AI po uiszczeniu opłaty w wysokości 50 funtów (ok. 250 zł). Sam korpus ma pojawić się latem 2021 roku w cenie 750 funtów (ok. 3700 zł).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)