Alulu Receipt Camera, czyli fotografia natychmiastowa na paragonie
Denerwują was ceny wkładów do aparatów natychmiastowych? Narzekacie, że jest ich za mało w opakowaniu? Czas to zmienić. Alulu Receipt Camera omożliwi ci zrobienie zdjęcia na papierze paragonowym. Pamiętajcie – te zdjęcia mają oddać chwilę, a nie być arcydziełem sztuki fotograficznej.
Jak działa Alulu Receipt Camera?
Widzieliście kiedyś drukarki do paragonów? Wsadza się do nich rolkę papieru, która jest czuła na temperaturę. Gdy materiał zostanie podgrzany w jakimś miejscu barwi się na czarno. Dokładnie tak działały drukarki do Game Boya i tak działa Alulu Receipt Camera. Sam pomysł nie jest nowy. W dobie fascynacji fotografią natychmiastową, to rozwiązanie jest zbawieniem dla tych, którzy uwielbiają robić dużo zdjęć niskim kosztem.
Na aparacie znajduje się spust migawki oraz pokrętło do zmiany nastaw ekspozycji. Na przodzie znajduje się dioda LED, będąca lampą błyskową, a do kadrowania posłuży mała ramka. Aparat został również wyposażony w możliwość robienia podwójnych ekspozycji (ręczne obracanie rolki) oraz samowyzwalacz.
Idea ponad jakością – liczy się zdjęcie!
Jak się domyślacie, Alulu Receipt Camera daje okropną jakość obrazu. Nie ma co spodziewać się idealnych kolorów (albo ich w ogóle, bo druk jest czarno-biały), ostrości ani jakichkolwiek szczegółów. Ten aparat jest kierowany do osób, które cenią sobie ideę fotografii natychmiastowej – robienie zdjęć tu i teraz, bo liczy się chwila, a te należy łapać.
Carpe diem to nie jedyna idea, stojąca za Alulu Receipt Camera. Twórcy zwracają uwagę również na to, że to aparat, który robi wegańskie zdjęcia. Tak, dobrze przeczytaliście – wegańskie. Chodzi tu o to, że przy produkcji klasycznych materiałów światłoczułych, jako nośnika emulsji używa się żelatyny, więc jeśli fotografujecie na filmie i przyświeca wam idea ”go vegan”, powinniście to przemyśleć. Dodatkowo producent nawiązuje do filozofii ”zero waste” i zachęca tym samym do fotografowania na paragonach, które dostaliście wcześniej w sklepie – nic się nie zmarnuje i nie stworzy dodatkowych śmieci.
Możesz wesprzeć projekt
Alulu Receipt Camera ma swoją stronę na Kickstarterze. Według niej, aparat kosztuje 90 dolarów, a jak wiecie za tę kwotę możecie już kupić inny aparat natychmiastowy, pozwalający osiągnąć lepszą jakość obrazu. Jeśli jednak podoba wam się pomysł ”prawdziwej” fotografii instant oraz proekologiczne założenia – może warto.
Póki co pomysł nie przypadł do gustu wielu osobom. Z planowanych 300 000 dolarów udało się zebrać jedynie ponad 11 tysięcy. Kampania trwa jeszcze przez 9 dni. Jeśli wypali, to w przyszłym roku Alulu pojawi się na rynku. To fajna ciekawostka, ale świat chyba jeszcze nie jest gotowy na eko-aparaty.