Amerykańskie, ginące pustynie w Cannes - relacja z SWPA 2009
- Pustynie, które fotografowałem, w pewnym sensie przedstawiają ginący gatunek. Chciałem udokumentować te miejsca, zanim staną się prawnie chronionymi miejscami dostępnymi do zwiedzania dla turystów, jak Disneyland ? opisywał swoje prace David Zimmerman, zdobywca nagrody L'Iris D'Or Sony World Photography 2009 dla Fotografa Roku. Fotoblogia została zaproszona przez Sony Europe do Cannes na galę SWPA 2009 jako jedyny przedstawiciel mediów z Polski. Przedstawiamy relację z tego prestiżowego wydarzenia.
21.04.2009 | aktual.: 02.08.2022 10:28
Lampka szampana z blogerami
[/h3]
Ledwo co rozgościłem się w hotelu nad brzegiem morza, a już trzeba było szykować się do gali. Garnitur, krawat, eleganckie buty i torba sprzętu foto ? miałem wszystko, czego potrzebowałem na wieczór. Wraz z kilkudziesięcioma kolegami dziennikarzami i blogerami z całego świata zostaliśmy zabrani do Palais des Festivals na Boulevard de la Croisette, czyli pięknym bulwarze nad brzegiem Lazurowego Wybrzeża w Cannes.
Na początek lampka szampana i szybkie zwiedzanie wystawy laureatów. Miło było zobaczyć pośród tak wielu wspaniałych zdjęć także polskie prace. Chwilę później przeszliśmy do drugiego budynku, gdzie rozpoczęła się kolacja oraz ceremonia wręczenia nagród.
Mary-Ellen Mark, Sarah Moon, Elliott Erwitt czy Bruce Davidson to tylko niektóre z osób, które zostały zaproszone na galę. Osobiście bardzo się cieszę, że udało mi się poznać kilku blogerów z Europy. Zapraszam do obejrzenia dodatkowych zdjęć z gali: Gianluca Pezzi z Clickblog.it oraz Steffen Gothling z lens-flare.de.
Amerykańskie pustynie w Cannes
Fot. David Zimmerman, dzięki uprzejmości Sony World Photography Awards 2009
Po uroczystej kolacji przyszedł czas na rozdanie nagród. Oprócz ogłoszonych już wcześniej laureatów poszczególnych kategorii wręczono kilka nagród, których zwycięzcy pozostawali w tajemnicy. Wśród nich nagroda główna - L'Iris D'Or Award 2009 Sony World Photography Awards dla Fotografa Roku. Został nim David Zimmerman z USA, który otrzymał 25 tysięcy dolarów oraz sprzęt fotograficzny marki Sony. TUTAJ można zobaczyć zwycięski cykl zdjęć.
- Moje zdjęcia miały udokumentować nadzwyczajne pustynie znajdujące się w Arizonie, Nowym Meksyku, Kalifornii oraz Nevadzie w USA. To kontynuacja wysiłków związanych z zachowaniem tych wspaniałych, ginących rejonów poprzez zwrócenie uwagi opinii publicznej? - komentował nagrodę David Zimmerman.
- Pustynie w południowo-zachodnich rejonach USA są niszczone przez ekspansję człowieka. Obszary, które fotografowałem w pewnym sensie przedstawiają ginący gatunek. Chciałem udokumentować te miejsca, zanim staną się prawnie chronionymi miejscami dostępnymi do zwiedzania dla turystów, jak Disneyland. To cały czas są to dzikie rejony natury ? opowiadał o swoich pracach Mark Zimmerman.
Bruce Davidson, członek jury SWPA 2009 dodał: ?Żyjemy w erze, w której świadomość wielu ludzi jest zwrócona na ochronę środowiska. W naszych czasach wielką rolę odgrywają także zdjęcia, obrazy. Oba czynniki mogą razem współpracować ukazując nam wyraźny obraz nadużyć i degradacji środowiska naturalnego na Ziemi. Oba też znajdujemy w fotografiach Davida Zimmermana. Oglądając jego zmysłowe zdjęcia uświadamiamy sobie, gdzie tak naprawdę jesteśmy, jako ludzie w dryfujących piaskach czasu?. Wielkie słowa na temat ekologii, w czasach, kiedy również moda jest zwrócona na ochronę środowiska naturalnego.
Vincent Foong z Singapuru otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards Amateur Photographer of the Year za fotografię, która wygrała kategorię ?Natural History?. Neal Kartik oraz Pranab Kumar Aich z Indii zostali uhonorowaniu nagrodą 2009 Student Award.
Sony World Photography Awards 2009 - Rainforest Project, Daniel Beltrá
Nagrodę Rainforests Project otrzymał Daniel Beltrá z Hiszpanii, który obecnie mieszka w USA. W specjalnym nagraniu wyświetlonym podczas gali książę Karol powiedział: "Fotografia może przekazywać szczerą prawdę na temat naszej sytuacji. Jeśli przegramy walkę przeciwko dewastacji lasów deszczowych, wtedy przegramy walkę z globalnymi zmianami klimatu?.
Słowa te brzmią jak czysty marketing, ale dla Daniela Beltry przyniosą ogromne korzyści. Nagroda w Rainforests Project to trzymiesięczna, w pełni sponsorowana wyprawa w rejon lasów deszczowych.
Na koniec przyszedł czas na wręczenie honorowego wyróżnienia 2009 Lifetime Achievement Award. W tym roku otrzymał ją Marc Riboud ? fotograf, wieloletni Prezydent agencji fotograficznej Magnum. Wśród owacji na stojąco statuetkę wręczył inny legendarny mistrz fotografii Elliot Erwitt.
Sony World Photography Awards 2009 - Current Affairs - Wojciech Grzędziński
- Chciałbym, aby szerokie grono odbiorców na świecie mogło się dowiedzieć, co działo się w Gruzji. Ten cykl jest dla mnie dodatkowo ważny, ponieważ dwóch moich kolegów zginęło w Gruzji w ciągu zaledwie 5 dni ? powiedział fotoreporter ?Dziennika? witany długimi oklaskami.
Następnego dnia udało mi się chwilę porozmawiać z Wojtkiem. Obszerny wywiad już za kilka dni na Fotoblogii.
- Zostaję w Cannes jeszcze kilka dni. Chcę pozwiedzać miasto i porozmawiać z kilkoma osobami ? wspomniał mi w rozmowie polski laureat SWPA. Nie mogłem pozostać tam dłużej razem z Wojtkiem i bardzo żałuję. Cannes we Francji wywiera niesamowite wrażenie. Niestety, równie dobrego wrażenia nie pozostawiły u mnie zwycięskie prace Davida Zimmermana. Nie jestem miłośnikiem tego typu fotografii i zdjęcia Amerykanina nie przypadły mi do gustu. Uważam, że w wielu innych kategoriach SWPA 2009 można znaleźć dużo bardziej wartościowe cykle, jak chociażby reportaż Polaka z konfliktu w Gruzji. Czy festiwal nie wpisał się po prostu w ogólnoświatową modę na ochronę środowiska? Bez względu na to będę z uwagą śledzić kolejną edycję Sony World Photography Awards za rok.
ZOBACZ TAKŻE: