Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii
Nauka fotografii może sprawiać na początku trochę problemów. Jak wszystko - wymaga czasu i cierpliwość. Niestety sporo rzeczy trzeba jak najszybciej zapamiętać i zacząć stosować. Simon Roberts wymyślił Photography Mapped - narzędzie, które pomaga przebrnąć pierwsze kroki w szybki i zabawny sposób.
Projekt Photography Mapped ukształtował się w umyśle Simona Robertsa - londyńskiego animatora i projektanta, w 2012 roku po przeczytaniu wyników sondażu przeprowadzonego przez firmę Sony. Ankieta dotyczyła osób zajmujących się fotografią amatorsko, a pytania traktowały o powodach zakupu aparatu cyfrowego oraz o sposobie korzystania z niego. Uwagę Simona najbardziej przykuł fakt, że około 2/3 ankietowanych osób nigdy nie korzystało z innych ustawień niż automatyczne lub robi to rzadko.
Simon podszedł do problemu bardzo poważnie i zaczął rozkładać go na czynniki pierwsze. Zastanawiał się czy wpajania początkującym skomplikowanych narzędzi ma sens. Nie wszyscy rozumieją od razu, o co chodzi. Rozwiązanie, do którego dotarł Simon, to realizacja prostego narzędzia, ale uwzględniającego cały proces, zachodzący przy zmianie parametrów. Inspiracją dla niego stał się projekt Harry'ego Becka, który w latach 30 XX wieku stworzył uproszczoną wersję schematu linii londyńskiego metra.
Efektem pracy Simona jest narzędzie uruchamiane w przeglądarce. Zasada działania już na pierwszy rzut oka wygląda niezwykle prosto. Wita nas minimalistyczna grafika, przedstawiająca fotografowaną scenkę z helikopterem, aparat oraz końcowe zdjęcie. Poniżej tego diagramu widzimy suwaczki, które odpowiadają za najistotniejsze ustawienia. Mamy zatem: ilość światła, wartość przysłony, czas otwarcia migawki, czułość ISO oraz wartość ekspozycji.
Zmieniając zaledwie jedno ustawienie, od razu widać, że obsługa Photography Mapped jest dziecinnie prosta. Dostajemy możliwość ustawienia parametrów wedle uznania, a wszystkie zmiany zaprezentowane zostaną w postaci prostej animacji. Oprócz tego, znajdziemy informacje na temat zmiany głębi ostrości, intensywności szumów oraz rozmycia obiektów w ruchu. Po kliknięciu przycisku "TAKE PHOTO" otrzymujemy poglądowe zdjęcie sceny. Narzędzie pozwala przetestować w sumie 23 814 różnych ustawie ń, przy czym wiele "zdjęć" jest prześwietlonych lub niedoświetlonych.
Największą zaletą Photography Mapped jest przyjazne dla oka i proste pokazanie procesu fotografowania. Narzędzie spełnia swoją funkcję w 100 procentach i może okazać się bardzo pomocne dla osób, które chcą zacząć przygodę z fotografią. Dodatkowo Simon oferuje papierową wersję Photography Mapped do zakupienia, jako uzupełnienie wiedzy. Możemy zamówić ręcznie wykonaną planszę w cenie około 39 funtów lub wydrukowaną maszynowo za 21 funtów.