NIE, nie możesz robić sesji bez maseczek ot tak. Narażasz siebie i klientów!

NIE, nie możesz robić sesji bez maseczek ot tak. Narażasz siebie i klientów!24.04.2020 11:38

Na wszelkich grupach fotograficznych roi się od ogłoszeń sesji zdjęciowych, bo ”można robić sesje bez maseczek”, a wcale tak nie jest! Poprosiłem o pomoc naszego prawnika, który wyjaśnił wszystko punkt po punkcie.

Prawnik wyjaśnia – czy robienie sesji jest legalne?

W sieci wrzawa. "Można robić zdjęcia bez maseczek" piszą fotografowie, a tymczasem prawda jest inna. O pomoc w rozwianiu wątpliwości poprosiłem doświadczonego radcę prawnego Lecha Kaliciuka. Zwróćcie uwagę, że wszystko dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej o profilu fotograficznym, a nie zdjęć hobbystycznych.

Tytułem wstępu wyjaśnię, że w obowiązującym w chwili obecnej [b]Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ( Poz. 697)[/b] ustawodawca przy wyliczeniu ograniczeń w działalności gospodarczej posługuje się Polską Klasyfikację Działalności (PKD). Trzeba zatem zidentyfikować przedmiot działalności fotograficznej.

Opierając się na treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, można wskazać, że właściwym kodem działalności dla fotografów będzie podklasa PKD o numerze [b]74.20.Z[/b]. Ta klasa działalności obejmuje:

[b]74.20.Z Działalność fotograficzna[/b]

  • usługi fotograficzne w zakresie:
  • fotografii portretowej, zdjęć paszportowych, zdjęć do legitymacji, zdjęć z uroczystości ślubnych itp.,
  • fotografii komercyjnej, dla wydawców, dla potrzeb kreatorów mody, dla agentów handlu nieruchomościami lub dla celów turystyki,
  • fotografii lotniczej,
  • fotografii obiektów w ruchu, takiej jak: nagrywanie wideokaset z wydarzeń takich jak: śluby, spotkania, pokazy mody itp.,
  • obróbkę materiałów fotograficznych, taką jak:
  • wywoływanie klisz, wykonywanie odbitek zdjęć, drukowanie i powiększanie z negatywów i taśm filmowych przyjętych od klienta,
  • wywoływanie i wykonywanie odbitek zdjęć przez laboratoria fotograficzne,
  • wywoływanie zdjęć (w godzinę) przez punkty zajmujące się ich ekspresowym wywoływaniem, z wyłączeniem sklepów sprzedających sprzęt fotograficzny,
  • oprawianie slajdów,
  • kopiowanie, restaurowanie i retuszowanie fotografii,
  • działalność fotoreporterów,
  • mikrofilmowanie dokumentów.

[b]Podklasa ta nie obejmuje:[/b]

  • obróbki taśm filmowych związanej z przemysłem filmowym i telewizją, sklasyfikowanej w 59.12.Z,
  • działalności kartograficznej, sklasyfikowanej w 71.12.Z,
  • działalności samoobsługowych automatów fotograficznych na monety, sklasyfikowanej w 96.09.Z.

W Rozporządzeniu [b]Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r[/b]. podklasa PKD 74.20.Z nie występuje. Należy zatem uznać, że fotografów prowadzących działalności w zakresie tej podklasy, nie dotyczą ograniczenia w prowadzeniu działalności, określone w § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r.

Do oceny pozostaje zatem wpływ pozostałych ograniczeń na prowadzenie działalności fotograficznej.

Zgodnie z postanowieniami [b]§ 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r.[/b] do odwołania nakłada się [b]obowiązek zakrywania[/b], przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa:

[b]Obowiązku tego nie stosuje się m.in. w przypadku:[/b]

  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w miejscach publicznych (budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach) chyba że osoba taka wykonuje bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania;
  • osoby przebywającej na terenie lasu.

Ponadto § 18 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. przewiduje [b]możliwość odkrycia ust i nosa[/b] w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia.

[i]Lech Kaliciak, radca prawny[/i]

Marcin Watemborski: Czy w świetle specustawy można realizować zlecenia fotograficzne i kto może zrezygnować z obowiązku zasłaniania ust oraz nosa? Czy zarówno fotograf, jak i modele mogą mieć odsłoniętą twarz?

Lech Kaliciak: Można świadczyć usługi fotograficzne wykonywane w ramach podklasy 74.20.Z PKD - Działalność fotograficzna. Zarówno fotograf jak i fotografowany nie muszą zasłaniać twarzy w trakcie sesji prowadzonej w lesie. W innym przypadku fotograf musi zasłaniać twarz, jeżeli wykonuje bezpośrednią obsługę klienta w miejscu publicznym. Natomiast klient może odsłonić twarz, jeżeli jest to niezbędne do wykonania usługi. Na pewno dotyczy to konieczności wykonania fotografii.

Czy fotograf realizując płatne zlecenie - reportaż ślubny - musi mieć zasłoniętą twarz maseczką i zachować 2 metry odstępu od klientów i gości? Jeśli tak to gdzie?

Realizując usługę fotograf musi mieć zasłoniętą twarz na zasadach ogólnych, natomiast obowiązek zachowania 2 metrów odstępu dotyczy wszystkich, również fotografa, w razie przemieszczania się pieszo lub środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400 i 462).

Czy modelki mogą bez problemu odsłaniać twarz na sesjach, za które nie płacą, ale mogą dać im zarobek w przyszłości (portfolio)?

Tak, moim zdaniem mogą odsłaniać na zasadach wskazanych w odpowiedzi na pytanie pierwsze.

Czy obostrzenia specustawy dotyczą też miejsc prywatnych, jak studio fotograficzne?

Tak, nawet jeżeli jest to stałe miejsce wykonywania przez nią działalności. Co do całkiem prywatnego pomieszczenia, okazjonalnie wykorzystanego do realizacji sesji, nie umiem odpowiedzieć.

Czy nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej o profilu fotograficznym, można realizować sesje w oparciu o umowy cywilno-prawne, tym samym obchodząc obostrzenia specustawy?

Ograniczenia dotyczące zasłaniania twarzy dotyczą wszystkich legalnych form prowadzenia działalności zarobkowej.

Czy nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej o profilu fotograficznym, można realizować sesje do portfolio, które mogą w przyszłości zapewnić zarobek? Chodzi o kwestię przebranżowienia i rozwoju.

Jak wyżej - ograniczenia dotyczące zasłaniania twarzy dotyczą wszystkich legalnych form prowadzenia działalności zarobkowej.

Podsumowując pokrótce - kto i gdzie MOŻE robić zdjęcia i z zachowaniem których zasad?

Dozwolone jest to, co nie jest zakazane. W zakresie działalności fotograficznej można robić wszystko, co nie narusza poniższych zasad:

Zgodnie z postanowieniami § 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa:

Obowiązku tego nie stosuje się m.in. w przypadku:

  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w miejscach publicznych (budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach), chyba że osoba taka wykonuje bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania;
  • osoby przebywającej na terenie lasu.

Ponadto § 18 ust. 4 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. przewiduje możliwość odkrycia ust i nosa w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia.

Wszystko przez niefortunny tytuł, choć treść była prawdziwa

W artykule zatytułowanym "Nie tylko lasy i parki. Od dzisiaj możesz także wykonywać sesje fotograficzne bez maseczek" redaktor prowadzący serwis Fotopolis.pl, Maciek Luśtyk, pisze o wypowiedziach mecenasa Bartłomieja Raczkowskiego, których udzielił w materiale TVN24. Dwa pytania dotyczyły fotografowania, a konkretnie korzystania z USŁUG fotograficznych i realizacji sesji (zleceń), a nie robienia zdjęć dla frajdy, przyjemności czy na zasadach TFP bez umowy i płatności.

Niefortunny tytuł mógł być powodem zamieszania w środowisku fotograficznym. Ten przykład pokazuje, jak bardzo powierzchownie użytkownicy czytają treści w internecie., Źródło zdjęć: © Zrzut ekranu z serwisu Fotopolis.pl
Niefortunny tytuł mógł być powodem zamieszania w środowisku fotograficznym. Ten przykład pokazuje, jak bardzo powierzchownie użytkownicy czytają treści w internecie.
Źródło zdjęć: © Zrzut ekranu z serwisu Fotopolis.pl

Mecenas Raczkowski rozważa tam jedynie realizowanie zleceń fotograficznych – PŁATNYCH. Prawnik zaznacza, że w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Określenie "noszenie maseczek" jest błędne. Mogą to być chustki lub szaliki, o czym przeczytamy na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Raczkowski mówi, że sesja fotograficzna to szczególna usługa i w świetle nowych rozporządzeń można dopuścić realizację bez osłony ust i nosa, by otrzymać ją w pełni od wykonawcy. Poruszony został temat sesji plenerowej par.

Drugie pytanie dotyczyło wykonania zdjęcia do dowodu osobistego. Fotografie do oficjalnych dokumentów, jak dowód osobisty i paszport, mają szczegółowo określone wytyczne. Jedną z konieczności jest dobrze widoczna twarz, która ma wypełniać większość kadru. To nie są zdjęcia artystyczne, które robi się dla zabawy czy pamiątki.

[1/4]
[2/4]
[3/4]
[4/4]

Maciek Luśtyk w dalszej części artykułu przywołuje cytat z rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2020 roku, w którym czytamy: "Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: 1) konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia". Widzicie – dalej mówimy o usłudze, usługi są płatne. Usługi to zlecenia – z umowami, paragonami, fakturami, a nie wyjście do parku z modelką z Instagrama i robienie wiosennej sesji dla rozrywki.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.