Andreas Feininger i Nowy Jork lat 40tych w Krakowie

Andreas Feininger i Nowy Jork lat 40tych w Krakowie

Ola Błażowska
27.06.2010 20:00, aktualizacja: 01.08.2022 15:15

Jeśli podczas wakacyjnych podróży wpadniecie do Krakowa, nie zapomnijcie wstąpić do Międzynarodowego Centrum Kultury na Rynku Głównym 25. Tam od 3 lipca do 29 sierpnia będzie mieć miejsce wystawa Andreasa Feiningera przedstawiająca ponad 80 prac z lat 40stych, gdy artysta przebywał w Nowym Jorku. Z wykształcenia architekt i projektant, absolwent sławnego Bauhausu, sfotografował amerykańską metropolię w swój charakterystyczny i unikatowy sposób.

Andreas Feininger urodził się w 1906 roku w amerykańskiej rodzinie w Paryżu. Dorastał i uczył się w Niemczech, gdzie jego ojciec, znany malarz Lyonel Feininger, wykładał w szkole Bauhaus. Młody Andreas otrzymał wykształcenie architektoniczne, jednak później zdecydował się rzucić projektowanie na rzecz fotografii. W czasie II Wojny Światowej przebywał w Nowym Jorku, gdzie pracował dla magazynu Life.

Portrety amerykańskiej metropolii przyniosły mu popularność. Szczególnie charakterystyczne stały się dla niego dynamiczne, mocno kontrastowe czarno-białe ujęcia wysokościowców Manhattanu. Do fotografowania miejskiego krajobrazu, w celu uzyskania jak największego skrótu perspektywicznego, używał obiektywów o bardzo dużych ogniskowych. W ten sposób  kolejne plany jakby nakładały się na siebie, parowce płynące po rzece Hudson zdawały się być bliżej budynków na brzegu, niż w rzeczywistości. Kierunek wykształcenia nie pozostał obojętny dla jego zdjęć.

Jako fotograf magazynu Life koncentrował się także na życiu miasta. Ponad 80 odbitek Feiningera z lat 40stych spędzonych w Nowym Jorku będzie można oglądać w MCK w Krakowie między 3 lipca a 29 sierpnia.

Źródło: mck.krakow.pl

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)