Android 12 wprowadzi format zdjęć AVIF. Jest on znacznie lepszy niż JPEG!

Android 12 wprowadzi format zdjęć AVIF. Jest on znacznie lepszy niż JPEG!

Android 12 wprowadzi format zdjęć AVIF. Jest on znacznie lepszy niż JPEG!
Marcin Watemborski
22.02.2021 09:34, aktualizacja: 22.02.2021 10:34

O ile wielu użytkowników iPhonów jest już przyzwyczajonych do formatu HEIF zamiast JPEG, tak zwolennicy Androida dotychczas w większości musieli zmagać się ze starym typem plików. System Android 12 wprowadzi nowe kodowanie zdjęć, które nie tylko poprawi ich jakość, ale też zmniejszy rozmiar.

AVIF, czyli AV1 Image File Format, to nowy sposób zapisu zdjęć w urządzeniach opartych na systemie Android. Aktualizacja oprogramowania układowego do wersji 12 pozwoli na magazynowanie plików graficznych korzystając z nowego i lepszego sposobu kompresji.

Dave Burge, wiceprezes Androida, zwraca uwagę na to, że nowe kodowanie pozwoli na wyciągnięcie lepszej jakości zdjęć z krótkich sekwencji wideo. Różnica jest widoczna gołym okiem na poniższym przykładzie.

Obraz
Obraz;

Format AVIF zawiera informacje o dużej rozpiętości tonalnej zdjęcia (HDR) i wspiera 8, 10 i 12-bitowe dane o głębi koloru w kompresji bezstratnej, informacje o głębi obrazu na bazie mapy monochromatycznej, poziom szumów oraz umożliwia próbkowanie z kodekami 4:2:0, 4:2:2 oraz 4:4:4.

Pierwsza wersja formatu AVIF została ukończona w lutym 2019 roku, lecz nie przyjęła się na szeroką skalę. Dotychczas obsługiwał ją Windows 10 oraz oprogramowanie Darktable, GIMP, Cloudflare i przeglądarka Google Chrome.

Możliwość zapisu zdjęć w formacie AVIF będzie możliwa w Androidzie 12, ale nie jest to domyślny sposób rejestrowania obrazów, jak ma to miejsce w urządzeniach z iOS oraz formatem HEIF (iOS od wersji 11). Dokładna data wprowadzenia końcowej wersjo oprogramowania nie jest jeszcze znana.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)