Andrzej Heidrich nie żyje. Ilustrator i grafik był twórcą m.in. polskich banknotów

Andrzej Heidrich nie żyje. Ilustrator i grafik był twórcą m.in. polskich banknotów

Zmarł Andrzej Heidrich - twórca m.in. polskich banknotów
Zmarł Andrzej Heidrich - twórca m.in. polskich banknotów
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Michał Skorupka
21.10.2019 14:38, aktualizacja: 26.07.2022 15:34

W niedzielę 20 października zmarł Andrzej Heidrich. Artysta zaprojektował wszystkie banknoty, które od połowy lat 70. były w obiegu w Polsce. Uznany grafik i ilustrator miał 90 lat.

Andrzej Heidrich urodził się 6 listopada 1928 r. w Warszawie. Ukończył Prywatną Koedukacyjną Szkołę Powszechną "Rodziny Wojskowej" na Żoliborzu, Gimnazjum Graficzne i Liceum Sztuk Plastycznych. W czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach, był również członkiem Szarych Szeregów. W 1954 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był synem Adolfa Heidricha, naczelnika harcerzy ZHP.

W latach 1949-1990 współpracował ze Spółdzielnią Wydawniczą "Czytelnik", dla której projektował okładki i ilustrował książki autorów takich jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski. W 1974 r. został naczelnym grafikiem w tym wydawnictwie.

Od lat 60. XX w. projektował banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, między innymi z serii "Wielcy Polacy", które funkcjonowały do 1996 roku. W 1975 roku w obiegu pojawił się pierwszy banknot jego autorstwa - 500 złotych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.

  • Byłem solidnie wzruszony. Chwytałem się na tym, że płacąc nim czy obserwując innych ludzi, myślałem: to moje dzieło - opowiadał niegdyś Heidrich.

Banknot 500 zł: Andrzej Heidrich, twórca polskich banknotów

Obecnie w obiegu jest sześć zaprojektowanych przez Heidricha banknotów z władcami Polski.

W 2006 roku został odznaczony między innymi Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku otrzymał Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.

Artysta zmarł w niedzielę, 20 października. Miał 90 lat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)