Angelina Jolie wyreżyseruje film o legendzie fotografii wojennej Donie McCullinie

Don McCullin
Don McCullin
Źródło zdjęć: © © Dan Kitwood / Getty Images
Marcin Watemborski

24.11.2020 13:56, aktual.: 25.11.2020 10:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Don McCullin jest znanym brytyjskim fotografem wojennym. Legenda zgodziła się na współprace z Angeliną Jolie dzięki jej filmowi "Najpierw zabili mojego ojca" z 2017 roku.

"Unreasonable Behavior" (ang. Nierozsądne zachowanie) będzie filmem biograficznym o Donie McCullinie, który wydał autobiografię pod tym samym tytułem. W rolę legendarnego fotografa wcieli się Tom Hardy, a za reżyserię odpowiada Angelina Jolie.

Modelka, aktorka i reżyserka w jednej osobie mówiła, że jest pod wrażeniem odwagi i empatii Dona McCullina, jak również absolutnego oddania realizowanym tematom, zwłaszcza że te nie należą do najłatwiejszych. Fotograf dokumentował wiele konfliktów zbrojnych i widział ogrom ludzkiego nieszczęścia. Jego zdjęcia są przepełnione współczuciem i szacunkiem do bohaterów.

Don McCullin ma 85 lat i wciąż nie składa aparatu, choć jego najbardziej znane dzieła powstawały od lat 60. do lat 80. XX wieku. W swojej karierze pokazywał m.in. wojnę w Wietnamie, epidemię AIDS w Afryce, czy konflikt w Północnej Irlandii. Na jego koncie są 2 nominacje do nagrody BAFTA, jak również 3 nagrody w World Press Photo. Otrzymał też Order Imperium Brytyjskiego w 1993 roku i jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Bradford oraz na Uniwersytecie Lincolna. W 2007 roku Królewskie Towarzystwo Fotograficzne przyznało mu Centenary Medal za jego wkład w rozwój fotografii i dokonania.

  • Po obejrzeniu ostatniego filmu Angeliny o Kambodży i spędzeniu tam długiego czasu podczas wojny, byłem pod ogromnym wrażeniem jak silnie i dokładnie przedstawiła to miejsce w tamtym okresie – powiedział o filmie "Najpierw zabili mojego ojca" McCullin – Czuję, że jestem w bezpiecznych, zdolnych i profesjonalnych rękach – dodał.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)