Animacja ukazująca powstanie gwiazdy. To najbardziej realistyczna symulacja, jaką stworzono

Animacja ukazująca powstanie gwiazdy. To najbardziej realistyczna symulacja, jaką stworzono

Animacja ukazująca powstanie gwiazdy. To najbardziej realistyczna symulacja, jaką stworzono
Marcin Watemborski
19.05.2021 12:27, aktualizacja: 26.07.2022 14:27

Naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston (Illinois, USA) pokazali coś niesamowitego. Fotorealistyczna symulacja 3D przedstawia proces narodzin gwiazdy. Animacja ma nie tylko wyraz naukowy, ale też artystyczny.

STARFORGE (Star Formation in Gaseous Evironments) to algorytm komputerowy, który opracował przepiękną symulację chmury gazowej, w której powstają gwiazdy. Jest ona pełna żywych kolorów i ukazuje schemat narodzin nowego ciała niebieskiego. Na animacji wyraźnie widoczne są elementy formowania gwiazdy oraz ich przemiany, jak również powstawanie promieniowania.

Wirtualne laboratorium STARFORGE pozwala naukowcom na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w kosmosie. Formacje gazów, które się przenikają w kolorowych chmurach, prowadzą do określenia masy gwiazdy. Na podstawie tych danych, naukowcy są w stanie określić nie tylko jej jasność, ale również cykl życia i oszacować czas śmierci oraz powstanie supernowej.

STARFORGE: The Anvil of Creation

Naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego zwracają uwagę na to, że prace nad zrozumieniem procesu narodzin gwiazd są badane od dziesięcioleci, lecz dopiero dzięki STARFORGE i zaawansowanemu przetwarzaniu danych możemy zobaczyć go na własne oczy w cyfrowym wydaniu. Te symulacje pozwalają na dostrzeżenie wcześniej pomijanych elementów poruszania się gazów i ich wzajemnego przeplatania, jak też innych reakcji.

W naturze proces formowania gwiazd trwa miliony lat, więc nic dziwnego w tym, że naukowcy muszą polegać na symulacjach komputerowych. Każde kolejne są dokładniejsze ze względu na rozwój technologii. Algorytm tworzący animacje musi brać pod uwagę zakodowane informacje badaczy na temat wielu różnych aspektów, jak dynamika gazów, oddziaływanie pól magnetycznych, grawitacja czy zmiany temperatury w wyniku reakcji chemicznych.

W początkowej fazie rozwoju STARFORGE, wyniki symulacji nie były zachwycające. Przez brak uwzględnienia dżetów (skupionego stożka hadronów i innych cząstek) masa gwiazdy wynosiła 10-krotność Słońca. Po dodaniu nowych danych, jej masa spadła do bardziej realnej, wynoszącej zaledwie połowę masy Słońca. Jest to o tyle istotne, że dżety odpowiadają za przepływ gazów w kierunku centrum gwiazdy, co przekłada się bezpośrednio na jej formowanie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)