Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii

Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii
Źródło zdjęć: © © [Simon Roberts](http://simonroberts.co.uk/)
Mikołaj Rożek

07.12.2016 14:34, aktual.: 26.07.2022 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nauka fotografii może sprawiać na początku trochę problemów. Jak wszystko - wymaga czasu i cierpliwość. Niestety sporo rzeczy trzeba jak najszybciej zapamiętać i zacząć stosować. Simon Roberts wymyślił Photography Mapped - narzędzie, które pomaga przebrnąć pierwsze kroki w szybki i zabawny sposób.

Projekt Photography Mapped ukształtował się w umyśle Simona Robertsa - londyńskiego animatora i projektanta, w 2012 roku po przeczytaniu wyników sondażu przeprowadzonego przez firmę Sony. Ankieta dotyczyła osób zajmujących się fotografią amatorsko, a pytania traktowały o powodach zakupu aparatu cyfrowego oraz o sposobie korzystania z niego. Uwagę Simona najbardziej przykuł fakt, że około 2/3 ankietowanych osób nigdy nie korzystało z innych ustawień niż automatyczne lub robi to rzadko.

Obraz

Simon podszedł do problemu bardzo poważnie i zaczął rozkładać go na czynniki pierwsze. Zastanawiał się czy wpajania początkującym skomplikowanych narzędzi ma sens. Nie wszyscy rozumieją od razu, o co chodzi. Rozwiązanie, do którego dotarł Simon, to realizacja prostego narzędzia, ale uwzględniającego cały proces, zachodzący przy zmianie parametrów. Inspiracją dla niego stał się projekt Harry'ego Becka, który w latach 30 XX wieku stworzył uproszczoną wersję schematu linii londyńskiego metra.

Układ linii londyńskiego metra z 1908 roku (z lewej) i modyfikacja wprowadzona przez Harry'ego Becka w 1931 roku (z prawej)
Układ linii londyńskiego metra z 1908 roku (z lewej) i modyfikacja wprowadzona przez Harry'ego Becka w 1931 roku (z prawej)

Efektem pracy Simona jest narzędzie uruchamiane w przeglądarce. Zasada działania już na pierwszy rzut oka wygląda niezwykle prosto. Wita nas minimalistyczna grafika, przedstawiająca fotografowaną scenkę z helikopterem, aparat oraz końcowe zdjęcie. Poniżej tego diagramu widzimy suwaczki, które odpowiadają za najistotniejsze ustawienia. Mamy zatem: ilość światła, wartość przysłony, czas otwarcia migawki, czułość ISO oraz wartość ekspozycji.

Obraz
© © [Simon Roberts](http://simonroberts.co.uk/)

Zmieniając zaledwie jedno ustawienie, od razu widać, że obsługa Photography Mapped jest dziecinnie prosta. Dostajemy możliwość ustawienia parametrów wedle uznania, a wszystkie zmiany zaprezentowane zostaną w postaci prostej animacji. Oprócz tego, znajdziemy informacje na temat zmiany głębi ostrości, intensywności szumów oraz rozmycia obiektów w ruchu. Po kliknięciu przycisku "TAKE PHOTO" otrzymujemy poglądowe zdjęcie sceny. Narzędzie pozwala przetestować w sumie 23 814 różnych ustawień, przy czym wiele "zdjęć" jest prześwietlonych lub niedoświetlonych.

Obraz
© © [Simon Roberts](http://simonroberts.co.uk/)

Największą zaletą Photography Mapped jest przyjazne dla oka i proste pokazanie procesu fotografowania. Narzędzie spełnia swoją funkcję w 100 procentach i może okazać się bardzo pomocne dla osób, które chcą zacząć przygodę z fotografią. Dodatkowo Simon oferuje papierową wersję Photography Mapped do zakupienia, jako uzupełnienie wiedzy. Możemy zamówić ręcznie wykonaną planszę w cenie około 39 funtów lub wydrukowaną maszynowo za 21 funtów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)