Ansel Adams naszych czasów. Clyde’a Butchera nie powstrzymał nawet udar

Ansel Adams naszych czasów. Clyde’a Butchera nie powstrzymał nawet udar
Marcin Watemborski

04.01.2021 09:17, aktual.: 04.01.2021 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Clyde Butcher ma 79 lat i kocha fotografię. To całe jego życie. W realizowaniu pasji i tworzeniu wspaniałych krajobrazów nie przeszkodził mu nawet udar, którego doznał w 2017 roku. Jego spojrzenie na zdjęcia przywodzi na myśl legendarnego fotografa Ansela Adamsa.

Clyde Butcher urodził się w 1942 i jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich fotografów krajobrazowych. Jego specjalnością są czarno-białe pejzaże realizowane za pomocą tradycyjnych aparatów wieloformatowych. Najbardziej znanymi pracami tego artysty są kadry powstałe w Parku Narodowym Everglades.

Fotograf ukończył architekturę na Politechnice Kalifornijskiej w 1960 roku, lecz jego przyszłość poszła w kierunku sztuki. Nazywanie go Anselem Adamsem naszych czasów ma sens, tym bardziej że właśnie od twórczości tego artysty zaczęła się jego przygoda. Butcher poznał prace legendarnego fotografa w 1963 roku podczas wizyty w Parku Narodowym Yosemite.

Everglades Photographer Won’t Let a Stroke Stop Him

Początkowo Butcher interesował się fotografią architektury ze względu na swoje wykształcenie. Od początku korzystał z techniki czarno-białej fotografii negatywowej. Pod koniec lat 70. XX wieku, artysta porzucił architekturę na rzecz fotografii krajobrazowej. Mimo umiłowania do czarno bieli Butcher ma na swoim koncie wiele kolorowych zdjęć, jak kadry z Rocky Mountains.

W 1993 roku Butcher zakupił spory kawał ziemi na Florydzie, który stał się niejako wielkim studiem fotograficznym. Powstała tam autorska galeria artysty, a okolica rezerwatu Big Cypress pozwoliła mu stale tworzyć nowe dzieła. Oprócz robienia zdjęć, Clyde zajął się oprowadzaniem turystów po przepięknej przestrzeni dzikiej przyrody.

Rok 2017 był dla fotografa bardzo trudny ze względu na stan zdrowia. Doznał on udaru, który początkowo wywołał u niego poważną depresję. Butcher był przerażony tym, że być może już nigdy nie będzie mógł robić zdjęć, lecz się nie poddał. Postanowił, że dalej będzie fotografował. Ze względu na stan zdrowia zamienił tradycyjny wielki format na mniejszy cyfrowy. Co ciekawe, Clyde uważa, że teraz robi jeszcze więcej zdjęć niż wcześniej, co widać na jego Instagramie.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)