„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach

„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach

„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Marcin Watemborski
19.01.2016 11:32, aktualizacja: 26.07.2022 19:20

Charlie Hamilton James, fotograf dzikiej natury, opowiada o swoim spojrzeniu na sępy - najszybciej wymierającej rodziny ptaków w historii. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia na temat tych fascynujących ptaków.

National Geographic stworzyło 3-minutowy filmik, w którym fotograf – Charlie Hamilton James – dyskutuje o swoich zdjęciach sępów – jednej z najszybciej wymierającej rodzinie ptaków w historii. James nazywa to zjawisko „zapomnianą katastrofą środowiskową świata”

Charlie Hamilton James:

Kocham sępy. I to nie tylko przez to, że są charyzmatyczne, inteligentne i fizycznie zadziwiające. Nie. Kocham je również w naprawdę chory sposób. To, co robią podczas jedzenia truchłą jest niesamowite. Cudownie się na to patrzy.

Charlie fotografował sępy na terenie Republiki Południowej Afryki. Robił to z różnych perspektyw – nawet w środku szczątków zwierzęcia, by uwiecznić sposób w jaki ptaki jedzą. Podczas robienia zdjęć zainteresował się mocniej tym gatunkiem, który jest sprzedawany na rynkach całego świata.

Obraz
© Charlie Hamilton James / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=kbLE1nOlSs)

Sępy są antybohaterami, ponieważ są brzydkie, agresywne i mają dziwny zwyczaj żywienia się szczątkami innych zwierząt, ale są również najszybciej wymierającą rodziną ptaków w historii. Jest to powodem, dla którego James postanowił zainteresować się tym gatunkiem.

Obraz
© Charlie Hamilton James / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=kbLE1nOlSs)

Lwy, słonie oraz nosorożce są poważnie zagrożone, ale sępy bardziej. Ze względu na swoje upodobania i to, jak są postrzegane są pomijane w licznych publikacjach oraz opiece. Ludzie zapominają jak ważną rolę pełnią w ekosystemie jako nekrofagi – żywe organizmy odżywające się padliną.

Obraz
© Charlie Hamilton James / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=kbLE1nOlSs)

Dla fotografa te zwierzęta maja specjalne miejsce w sercu. Przypomina on, że potrzebujemy ich bardziej, niż nam się wydaje. Poświęcił on na te rozważania cały artykuł w Nat Geo, wzbogacony o liczne zdjęcia jego autorstwa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)