Matryca w bezprzewodowym obiektywie, czyli aparaty typu WVIL - trend przyszłości? [wideo]

Matryca w bezprzewodowym obiektywie, czyli aparaty typu WVIL - trend przyszłości? [wideo]

Wvilconcept
Wvilconcept
Łukasz Łusiak
11.01.2011 16:33, aktualizacja: 01.08.2022 14:50

Czy można robić zwykłe zdjęcia z odczepionym obiektywem? Tak, i tym razem nie chodzi nam technikę freelensingu. Mowa o zupełnie nowej, zaprezentowanej na targach CES 2011 technologii WVIL. Zobacz aparat przyszłości.

Czy można robić zwykłe zdjęcia z odczepionym obiektywem? Tak, i tym razem nie chodzi nam technikę freelensingu. Mowa o zupełnie nowej, zaprezentowanej na targach CES 2011 technologii WVIL. Zobacz aparat przyszłości.

Do niedawna były tylko aparaty typu DSLR, czyli klasyczne lustrzanki cyfrowe oraz kompakty. Powoli na rynek zaczęły wchodzi aparaty typu Mikro Cztery Trzecie, czyli M 4/3. Od roku mamy też kategorię EVIL (nie chodzi o angielski odpowiednik wyrazu "zły" ). Jeszcze nie wszyscy się w tych skrótach orientują, a już producenci sprzętu fotograficznego pracują nad nową technologią - WVIL. Co oznacza ten skrótowiec?

EVIL

EVIL (Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) to kategoria aparatów, które pozbawione są lustra, pozwalają na zmianę obiektywów, a rolę optycznego wizjera przejął w nich wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo aparaty te są wyposażone w matryce o rozmiarze identycznym z tymi stosowanymi w lustrzankach cyfrowych, co zapewnia porównywalną jakość obrazu. Do tej kategorii aparatów można zaliczyć między innymi:

Podczas CES 2011 firma Artefactgroup pokazała pierwsze rezultaty pracy nad nową grupą aparatów określanych mianem WVIL (Wireless Viewfinder Interchangeable Lens), co oznacza dosłownie: "Bezprzewodowy Wizjer Wymienny Obiektyw". Czego można się spodziewać po WVIL?

Sensor jest usytuowany w tylnej części obiektywu, a nie w korpusie aparatu! Dzięki temu mamy indywidualny obiektyw, którego można używać niezależnie od body. Rozwiązanie powinno zaciekawić posiadaczy smartfonów - aparaty mają być w pełni kompatybilne z tymi urządzeniami. Poza tym obiektyw komunikuje się z cienkim korpusem bezprzewodowo, zatem możemy odczepić szło od aparatu i mimo to mieć podgląd na żywo i wykonywać zdjęcia. Sam korpus ma mieć ogromny ekran dotykowy z tyłu.

Więcej informacji, w tym specyfikację, znajdziecie na stronie projektu. Poniższy film zaprezentowany podczas targów CES 2011 pokazuje WVIL w akcji.

WVIL unbelievable new camera at CES 2011

Źródło: Artefactgroup

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)