Aparaty w dłoń - dziś noc spadających gwiazd

apod.nasa.gov
apod.nasa.gov
Wojciech Gadomski

12.08.2013 18:22, aktual.: 26.07.2022 20:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na dzisiejszą noc zapowiedziano apogeum deszczu Perseidów. To świetna okazja, żeby zrobić nocne zdjęcia. Jak się do nich zabrać?

Co roku o tej porze Ziemia wpada w rój Perseidów, które są rozsiewane przez kometę Swifta-Tuttle'a, stąd w sierpniu piękne noce spadających gwiazd. Kometa pruje po niebie dziesiątki kilometrów na sekundę. Gdy zbliża się do Słońca, jej lodowaty rdzeń topi się i wydziela parę, która wyrzuca w kosmos drobinki pyłu, tworząc warkocz i rój Perseidów. Nasza planeta spotyka się z tym gwiezdnym pyłem. Kosmiczny opad to deszcz Perseidów, które z prędkością 59 km/s zderzają się z atmosferą Ziemi, by w niej widowisko spłonąć.

Nadchodzący wieczór jest wyjątkowy, astronomowie zapowiadają apogeum deszczu Perseidów. Szczęśliwcy, którzy są na wakacjach na łonie natury, mogą się wyciągnąć na leżakach i patrzeć do woli. Ci, którzy zostali w miastach, muszą trochę się od nich oddalić, żeby bez zakłóceń oglądać widowisko, ale nie wszędzie. Na przykład w Warszawie będzie można obserwować deszcz bez przeszkód. W Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik przygotowano specjalne miejsce dla amatorów takich zjawisk. Będą leżaki, kocyki, teleskop, a co najlepsze, miasto na ten czas wyłączy iluminacje Stadionu Narodowego i mostu Świętokrzyskiego. Tak więc w samym centrum stolicy będzie można do woli wypowiadać życzenia (nawet 30-40 na godzinę) w stronę spadających gwiazd. Życzenia życzeniami, a fotografia?

Proponuję zabrać ze sobą statyw, aparat i szerokie szkło, może być kompakt z zoomem, o ile ma opcje manualnych nastaw. Do fotografowania rozgwieżdżonego nieba polecam czułość ISO 800, maks. ISO 1600, czasy od 30 sek.+ przysłona 4 +. Fotografujemy ze statywu, migawkę zwalniamy za pomocą samowyzwalacza, wężyka lub pilota. Nie zapomnijcie o ciepłym ubraniu, przekąskach i dobrym towarzystwie.

Udanych zdjęć i spełnionych życzeń!

 

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)