Aplikacja Seek to idealny kompan fotografa przyrody

Aplikacja Seek to idealny kompan fotografa przyrody
Anna Rymsza

11.06.2019 07:25, aktual.: 26.07.2022 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kochasz spędzać czas na zewnątrz i fotografować przyrodę, przyda ci się aplikacja Seek. To wygodne narzędzie, automatycznie rozpoznające rośliny, kwiaty i zwierzęta na podstawie zdjęć.

Seek wykorzystuje rozpoznawanie obrazu do identyfikacji gatunków roślin i zwierząt. Wystarczy otworzyć w Seek zdjęcie okazu lub skierować kamerę smartfonu w kierunku rośliny. Seek odpowie na nurtujące przyrodników-amatorów pytania i wskaże gatunek lub rodzinę, do której należy obserwowany okaz.

Jak działa Seek?

Po uruchomieniu Seek można użyć go na dwa sposoby – załadować zdjęcie z galerii albo skierować aparat na roślinę, zwierzę czy choćby liść. Korzystając z systemu taksonomicznego, znanego jako "drzewa życia", aplikacja jest w stanie oznaczyć gatunek. Często robi to bardzo precyzyjnie.

Rozpoznane gatunki zostaną zapisane w osobistej kolekcji fotografa. Przy zdjęciu pojawią się informacje na jego temat, zaczerpnięte z Wikipedii. Ponadto na spacerach można zbierać odznaki za aktywną obserwację otoczenia.

Seek ma bazę około 30 tys. gatunków, które rozpoznaje. Im więcej zdjęć wyślą fotografowie, tym lepiej Seek będzie rozpoznawać gatunki i tym większą bazę zbuduje. Dzięki temu amatorzy przyrody będą mieć coraz lepsze narzędzia.

Seek rozpoznaje rośliny na zdjęciach i nagrywane kamerą smartfonu
Seek rozpoznaje rośliny na zdjęciach i nagrywane kamerą smartfonu

Aplikacja Seek jest dostępna dla Androida i iOS-a za darmo. Aplikacja nie wymaga logowania i wszystkie dane przechowuje lokalnie.

National Geographic poleca

Aplikacja Seek została opracowana przez ten sam zespół przyrodników i naukowców, którzy prowadzą serwis iNaturalist. To specyficzna platforma społecznościowa, gdzie możesz udostępniać swoje obserwacje przyrody. Możesz też pomagać innym użytkownikom identyfikować gatunki ze zdjęć i prosić o pomoc przy własnych obserwacjach.

Wpisy są oznaczane na mapie, możesz też użyć aplikacji, by zapoznać się z przyrodą w najbliższej okolicy. Platforma iNaturalist jest polecana przez National Geographic.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także